Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Lotnisko na Muchowcu zostanie ogrodzone

Autor: w dniu 2024-05-05

Trwają przygotowania do budowy nowego ogrodzenia wokół Lotniska Muchowiec. Wybrano właśnie wykonawcę, który będzie odpowiadał za zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych związanych z budową i przebudową ogrodzenia lotniska. W przetargu swoje oferty złożyło aż 10 firm. Ostatecznie komisja wybrała firmę, która po podpisaniu umowy będzie miała 10 miesięcy na zrealizowanie inwestycji. Koszt to ponad 2,3 miliona złotych.

Realizacja inwestycji poprawi bezpieczeństwo, ponieważ uniemożliwi osobom postronnym dostęp na teren lotniska. Uporządkowana zostanie także kwestia wjazdu z ul. Francuskiej, co jest ważne dla organizacji wydarzeń plenerowych, które mają tu miejsce. Teren lotniska zostanie otoczony nowym ogrodzeniem panelowym 3D z przetłoczeniami. Zanim to jednak nastąpi, wybrany wykonawca będzie musiał zaktualizować mapę, opracować dokumentację projektową i uzyskać zezwolenie na roboty budowlane. Zakres prac obejmuje nie tylko samo ogrodzenie, ale także wykonanie zjazdów z lotniska, instalacji elektrycznych i teletechnicznych, które zasilają bramy i oświetlenie.

Dotychczasowe, zniszczone ogrodzenie zostanie rozebrane i zutylizowane. Z kolei nowe ogrodzenie będzie miało wysokość nieco ponad 2 metrów. Przy okazji realizacji prac wykonawca będzie miał także za zadanie usunąć z terenu lotniska rdestowiec japoński, czyli gatunek inwazyjny, który rozrósł się w tym miejscu.

Przetarg na tę inwestycję cieszył się dużym zainteresowaniem. Swoje oferty złożyło aż 10 wykonawców, ale tylko 2 z nich zmieściło się w szacowanej w przetargu kwocie, która wynosi 2 531 194,71 zł brutto. Ostatecznie komisja przetargowa wybrała ofertę na 2 345 122,43 zł brutto.

Teraz przed nami dopełnienie formalności związanych z podpisaniem umowy, a następnie przekazanie placu budowy wybranemu wykonawcy. Termin, który wyznaczyliśmy na realizację inwestycji, to 10 miesięcy. Obejmuje on również procedurę odbiorową. Podsumowując, wykonawca ma 8 miesięcy na zrealizowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie zezwoleń i przeprowadzenie robót budowlanych. 2 miesiące to czas na dokonanie odbiorów inwestycji – mówi Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A, która w imieniu miasta pełni rolę inwestora zastępczego.

Foto i źródło: Katowicka Agencja Wydawnicza