Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Matury 2023. Uczniowie rozpoczynają zmagania

Autor: w dniu 2023-05-04

Maturzyści chwytają dziś za pióra, by zmierzyć się z egzaminem dojrzałości. Trzymamy za nich kciuki i zapytaliśmy o wrażenia przed zmierzeniem się z zadaniami z języka polskiego.

Dziś ruszyły matury. Jak zwykle pierwszego dnia odbędzie się egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Na Śląsku egzamin dojrzałości napisze w tym roku prawie 35 tysięcy osób. Nasza reporterka, Gabriela Kokott- Drzyzga sprawdziła dzisiaj rano, jakie są nastroje uczniów przed pierwszym egzaminem:

-Polski jest pierwszy i najbardziej stresuje, potem leci z górki – mówi jedna z uczennic. -Będzie dobrze, nie ma się czym przejmować. Słoneczko świeci, drzewa są zielone. To nie jest operacja, to jest tylko matura – dodaje inny rozmówca naszej reporterki

Uczniowie, którzy w tym roku przystępują do egzaminu na poziomie podstawowym, będą mieli na rozwiązanie zadań aż 240 minut, czyli równe cztery godziny. Do tej pory matura z języka polskiego trwała 170 minut, taką maturę będą zdawać ci absolwenci, których dotyczy "stara" formuła, czyli absolwentów 3-letnich liceów oraz 4-letnich techników.