Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Mieli zyskiwać, a stracili fortunę. Sprawą zajmuje się policja

Autor: w dniu 2022-12-22

Przedstawiciele firmy Money Progres zawierali z "inwestorami" umowy, które miały im dać wysokie zyski. Wszystko okłamało się kłamstwem. Ofiary okradziono na 14 milionów złotych.

Sprawa ma swój początek w 2020 roku, kiedy rozpoczęło się śledztwo. Oszuści poszukiwali swoich ofiar w różnych rejonach kraju, w tym w województwie śląskim. Początkowo prowizje wpływały na konta inwestorów, a co działo się później?

Inwestycje miały przynosić zyski

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach od 2020 roku prowadzą nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Sosnowcu śledztwo w sprawie wyłudzenia od kilkudziesięciu osób nie mniej niż 14 milionów złotych. Śledczy ustalili, że w latach 2018-2019 w Jaworznie, Nowym Sączu, Warszawie i innych miejscowościach na terenie kraju przestępcy w ramach spółki Money Progres zawierali umowy inwestycyjne z klientami spółki, oferując im bardzo korzystne comiesięczne prowizje wynoszące zwykle kilkanaście procent od zainwestowanej sumy. W pierwszych miesiącach od podpisania umowy i otrzymania wpłaty od inwestorów wypłacali im zgodne z umowami prowizje. Po tym czasie namawiali inwestorów na zainwestowanie większych środków finansowych, na co część inwestorów się zdecydowała. Niezależnie od tego po wypłaceniu 1-2 prowizji kontakt z przedstawicielami spółki się urywał, a inwestorzy nie mogli odzyskać swoich pieniędzy. Tym sposobem w ciągu 2 lat przestępcy doprowadzili kilkudziesięciu inwestorów do łącznej straty co najmniej 14 milionów złotych.

Służby zabezpieczyły materiał dowodowy

Śledczy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zgromadzili obszerny materiał dowodowy. Policjanci m.in. przeszukali pomieszczenia spółki i miejsca zamieszkania osób związanych z przestępczym procederem, zabezpieczając obszerną dokumentację związaną z działalnością spółki oraz przesłuchali osoby związane z procederem.

Zgromadzony przez śledczych materiał dowodowy pozwolił na zatrzymanie na początku grudnia dwóch osób wchodzących w skład spółki i przedstawienie im prokuratorskich zarzutów oszustwa oraz prania pieniędzy. Sąd Rejonowy w Sosnowcu zastosował wobec podejrzanych 3-miesięczny areszt, o co wnioskował prokurator i śledczy. Grozi im do 10 lat więzienia.

Sprawa jest rozwojowa, planowane są kolejne zatrzymania. 

Źródło: KWP Katowice