Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Mieszkanie+ po gliwicku. Kolejne lokale oddane najemcom

Autor: w dniu 2022-12-07

Klucze do mieszkań komunalnych "pod klucz" trafiły do nowych lokatorów. To już kolejny, udany finał programu "Mieszkanie + po gliwicku" wprowadzonego w 2019 roku.

Miejskie budynki z komfortowymi lokalami w standardzie "pod klucz" znajdują się w Gliwicach m.in. przy ulicach Jana Pawła II, Żeromskiego, Jasnej, Targowej, Kochanowskiego, Staromiejskiej czy Jagiellonki. Kolejne domy w ramach samorządowego programu "Mieszkanie+ po gliwicku" powstały w rejonie ulic Kujawskiej i Górnej. Pierwsi lokatorzy wprowadzali się tam niemal dwa lata temu.

Mieszkanie+ po gliwicku

Wczoraj, 6 grudnia prezydent Gliwic Adam Neumann wręczył klucze kolejnym najemcom. W dwóch budynkach z 48 mieszkaniami przy ul. Górnej 5–7 zamieszka 110 osób. Obiekty wzniesiono kosztem 14,2 mln zł w ramach II etapu szeroko zakrojonej inwestycji Miasta Gliwice, przy ponad 3,5-milionowym wsparciu z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.

Górna 5–7 to część atrakcyjnej, miejskiej oferty wynajmu nowych mieszkań komunalnych, przeznaczonej dla tych gliwiczan, którzy nie mogą skorzystać z propozycji mieszkań budowanych przez TBS-y.

Warunek konieczny udziału w miejskim najmie to spełnianie kryterium dochodowego (aktualizowanego przy każdym naborze), brak własnego lokum, zamieszkiwanie na terenie Gliwic oraz odprowadzanie w nich podatku dochodowego. Mieszkania tego typu budowane są w różnych częściach miasta, w standardzie "pod klucz". Oznacza to lokale w pełni wykończone i pomalowane, do których najemca może wprowadzić się właściwie natychmiast z własnymi meblami. Stawka miesięcznego czynszu będzie wynosić ok. 14,5 zł za metr kwadratowy. Oprócz tego, na starcie pobierana jest od najemcy kaucja w wysokości trzykrotnego miesięcznego czynszu.

Mieszkania powstałe w czterokondygnacyjnych miejskich blokach przy ul. Górnej 5 i 7 mają od 31,62 m2 do 53,73 m2. Te usytuowane na parterze posiadają tarasy z ogródkiem, pozostałe natomiast mają balkony.

W 32 z 48 lokali wykonanych w wysokim standardzie znajdują się 2 pokoje z odrębną kuchnią bądź aneksem kuchennym. Szesnaście pozostałych mieszkań to kawalerki. Wszystkie lokale są wyposażone w instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną, centralne ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową z miejskiej sieci ciepłowniczej, a także piecyki elektryczne z płytą ceramiczną. Każde mieszkanie dysponuje łazienką wyłożoną glazurą, z zainstalowanym "geberitem" oraz wanną. Płytki położono także na kuchennych podłogach i części ścian nad zlewozmywakiem z zamontowaną baterią.

Do dyspozycji mieszkańców Górnej 5–7 są komórki lokatorskie, wózkownie oraz rowerownie, 36 miejsc postojowych w garażu podziemnym oraz 12 miejsc w parkingu wielopoziomowym wybudowanym w I etapie tej inwestycji. Zadbano też o funkcjonalny plac zabaw i zielone otoczenie.

– Kolejne komfortowe mieszkania – w sumie 48 lokali – w dwóch budynkach przy ul. Górnej znalazły właśnie swoich najemców. Tym samym zakończył się II etap inwestycji dofinansowanej z  Funduszu Dopłat BGK. Docelowo przewidziany jest w tym miejscu jeszcze jeden budynek z 18 mieszkaniami komunalnymi– zwraca uwagę prezydent Gliwic Adam Neumann.

Władze Gliwic mają plany inwestycyjne na dalsze lata, bo oddanych ma być jeszcze ponad 300 lokali.

– Do 2025 roku planujemy przekazać gliwiczanom jeszcze ok. 330 mieszkań, m.in. przy ul. Dworskiej i Zbożowej, Opolskiej oraz Dolnej i Rymera. Zapewnienie oferty nowych mieszkań dla gliwiczan jest dla mnie szczególnie ważne, przyczynia się bowiem do podniesienia komfortu życia w Gliwicach oraz bezpośrednio wpływa na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców i zadowolenie z wyboru miejsca, w którym żyjemy – podkreśla prezydent Gliwic.

Źródło: UM Gliwice

Fot. M. Buksa