Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Niebawem wyprawa „Indie 2023”. Uczniowie „Słowaka” ruszą w drogę

Autor: w dniu 2023-07-12

Uczniowie chorzowskiej szkoły ruszają, kolejny raz, w kierunku Indii. To już swoista tradycja, która pielęgnowana jest od lat. 

W piątek o godzinie 5 rano – właśnie wtedy z Chorzowa wyruszy 19. Szkolna Wyprawa Geograficzna "Indie 2023". W czasie siedmiotygodniowego pobytu na subkontynencie 19-osobowa grupa uczniów chorzowskiego "Słowaka" przemierzy kilkanaście tysięcy kilometrów poznając zróżnicowanie przyrodniczo-geograficzne i społeczno-kulturowe największej demokracji świata.

-Przed tymi wyjazdami egzotycznymi zapraszaliśmy podróżników, przede wszystkim himalaistów, no i napawaliśmy się fantastycznymi widokami. Pomyślałem "trzeba tam pojechać", oczywiście to była mrzonka.  Wydawało się nam, że zdobycie pieniędzy jest porównywalne ze zdobyciem Everestu, ale ten Everest finansowy został zdobyty przez nas i to niejednokrotnie – przypomina Przemysław Fabjański – dyrektor Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie.

Niejednokrotnie, bo pierwsza szkolna wyprawa geograficzna odbyła się w 1991 roku. Licealiści rozpoczną swą przygodę z Orientem w Mumbaju. Stamtąd skierują się do Adźanty, odwiedzą też Kalkutę, gdzie będą pracowali jako wolontariusze w ośrodkach dla cierpiących dzieci i dorosłych, prowadzonych przez kontynuatorki wielkiej misji Matki Teresy. Powrót z wyprawy planowany jest 29 sierpnia, a oficjalne powitanie podróżników w poniedziałek, 4 września.