Teraz gramy:

Title

Artist
Background

W tym roku Muzeum w Tarnowskich Górach zaprasza na Noc Muzeów w sobotę, 20 maja. Od godziny 16:00 na zwiedzających czekać będzie wiele atrakcji, ale główny bohater będzie jeden – obraz Friedricha Augusta Bouterweka przedstawiający Leśne święto ku czci Pana.

Warto przypomnieć, że Bouterwek to XIX-wieczny malarz mający tarnogórskie korzenie. Urodził się on w 1806 roku w Strzybnicy (wówczas Friedrichshütte). Po kilkunastu latach spędzonych w Tarnowskich Górach Bouterwek kształcił się w Berlinie, a następnie osiadł w Paryżu, gdzie zmarł w 1867 roku. Leśne święto ku czci Pana to płótno zakupione przez tarnogórskie Muzeum na początku lutego w domu aukcyjnym Dorotheum w Wiedniu. Obraz ukazuje szesnaście półnagich kobiet, które tańczą wokół posągu greckiego boga Pana grającego na fletni.

Friedrich August Bouterwek, Leśne święto ku czci Pana

Przed odsłonięciem obrazu tarnogórscy muzealnicy zapraszają na rodzinny spacer po mieście śladami Friedricha Augusta Bouterweka (zbiórka o godz. 16:00 przy studni na Rynku). O godz. 18:00 przed Ratuszem nastąpi oficjalne otwarcie Nocy Muzeów i wystawy plenerowej oraz pokaz taneczny, po którym w Muzeum zostanie uroczyście zaprezentowane wspomniane dzieło sztuki. Na godz. 20:00 zaplanowano wykład prof. Irmy Koziny inspirowany obrazem, a po nim, o godz. 22:00 koncert zespołu Classic Attack nawiązujący do obrazu oraz jubileuszu 65-lecia działalności Muzeum w Tarnowskich Górach.

Cały wieczór, aż do północy, będzie można bezpłatnie zwiedzać wystawy tarnogórskiego Muzeum: "Salę renesansową" (z ograniczeniem na czas wydarzeń), "Z dziejów Tarnowskich Gór", "Wiwat Jan III Sobieski" oraz czasowe ekspozycje: "Co nowego w Muzeum?" i "Friedrich August Bouterwek, Leśne święto ku czci Pana – wystawa jednego dzieła" (od godz. 18:30, z ograniczeniem na czas wydarzeń).

O najciekawszych eksponatach i ciekawostkach związanych z warsztatem muzealnika będą opowiadać pracownicy Instytucji. Podczas Nocy Muzeów będzie też można zwiedzać ewangelicki Kościół Zbawiciela (w godzinach od 16:00 do 20:00), w którym o godz. 17:00 odbędzie się wykład ks. Sebastiana Mendroka.