Nowa partia na polskiej scenie politycznej. Wśród inicjatorów byli prezydenci śląskich miast
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2025-09-16
Niegdyś śląscy samorządowcy, zawiedzeni sytuacją na polskiej scenie politycznej, zaangażowali się w nowy projekt. Złożono już stosowny wniosek, a założyciele mówią, jaka idea im przyświeca.
Nowa Polska – nowa jakość na polskiej scenie politycznej?
Na polskiej scenie politycznej pojawiła się Nowa Polska – ugrupowanie, które deklaruje, że stawia na samorządność, przedsiębiorczość i współpracę, a nie na jednego lidera. Za projektem stoją niezależni senatorowie Wadim Tyszkiewicz, Andrzej Dziuba i Zbigniew Frankiewicz oraz liczne grono samorządowców i przedsiębiorców. W grupie tej znalazła się też Gabriela Staszkiewicz — burmistrz Cieszyna.
Pomysł narodził się kilka miesięcy temu, ale nabrał tempa po wyborach prezydenckich wygranych przez kandydata PiS, Karola Nawrockiego. Tyszkiewicz przyznaje, że był bliski odejścia z polityki, jednak ostatecznie postawił na stworzenie nowego ruchu.
— Nie chcemy być partią spadów, dlatego na razie nie planujemy transferów z innych ugrupowań — zaznacza w rozmowie z Onetem senator Wadim Tyszkiewicz.
Cele i filary programowe Nowej Polski
Partia złożyła już wniosek o rejestrację poparty przez 1500 podpisów. Ma swoje struktury w każdym województwie i zespoły programowe, które pracują nad rozwiązaniami skierowanymi także do młodych wyborców. W programie mają znaleźć się m.in. propozycje dotyczące polityki mieszkaniowej czy obniżenia wieku czynnego prawa wyborczego.
Nowa Polska ma pozycjonować się w centrum sceny politycznej. Jej twórcy przekonują, że chcą być alternatywą dla Polaków zmęczonych konfliktem między PiS a PO. Uważają, że partie wodzowskie nie sprawdziły się w utrzymywaniu władzy, dlatego ich formacja będzie opierała się na doświadczeniu wielu osób, a nie charyzmie jednego lidera. Do sprawy odnoszą się przedstawiciele polskiej polityki, w tym Dariusz Matecki z PiS, który sprawę skomentował następująco:
Źródło: Onet