Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Nowa siedziba Rejonowego Pogotowia Ratunkowego oficjalnie otwarta

Autor: w dniu 2024-04-04

W Sosnowcu otwarto nową siedzibę Rejonowego Pogotowia Ratunkowego. To największa w historii województwa śląskiego inwestycja w opiekę przedszpitalną o wartości 28 milionów złotych.

W uroczystym otwarciu nowego gmachu uczestniczyli m.in. marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Anna Jedynak-Rykała i wicemarszałek Łukasz Czopik, przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Mirosław Mazur, wojewoda śląski Marek Wójcik, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, radna Sejmiku Katarzyna Stachowicz oraz parlamentarzyści i samorządowcy z regionu.

– To największa tego typu inwestycja w historii regionu i druga w Polsce. Nowa siedziba Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu kosztowała 28 mln zł, z czego ponad 21 mln zł to środki pochodzące z budżetu województwa śląskiego. Wierzę, że ten nowoczesny, ekologiczny obiekt zapewni komfort pracy ratownikom medycznym, ale przede wszystkim da poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom, ułatwiając zespołom szybkie i skuteczne dotarcie do pacjentów. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat wsparliśmy Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu kwotą ponad 26,7 mln zł, a ta inwestycja jest dowodem na to, że współpraca między samorządami przynosi najlepsze efekty – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

W skład nowej siedziby Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu wchodzi stacja pogotowia ratunkowego dla 8 zespołów ratunkowych oraz część administracyjna.

"Wierzę, że ten obiekt przyczyni się do tego, że pomoc będzie szybsza, a komfort pracy i profesjonalizm służb ratunkowych sprawią, że pacjent będzie czuł się bezpiecznie. To dowód na to, że miasto się rozwija, a inwestycja w służbę zdrowia jest zawsze inwestycją, z której korzystają mieszkańcy" – mówił Łukasz Czopik, wicemarszałek Województwa Śląskiego.

Wartość inwestycji to 28 mln zł, w tym dofinansowanie z budżetu województwa – 21,2 mln zł. Miasto Sosnowiec przekazało działkę o wartości 1,5 mln zł, pozostała kwota to środki własne.

– Współpraca samorządów zawsze przynosi efekty, bez tego nie udałoby się zrealizować tak istotnego zadania. Pandemia uświadomiła nam, że ratownicy medyczni są zawsze na pierwszej linii frontu, ryzykując zdrowie i życie, by nieść pomoc i ten nowoczesny gmach to ukłon w ich stronę i podziękowanie za trud, który podejmują każdego dnia – mówił przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Mirosław Mazur.

W efekcie powstał budynek niskoemisyjny i ekologiczny. Zainstalowano ponad 100 paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła, a z wstępnego audytu wynika, że zapotrzebowanie z OZE wyniesie 80%. Na miejscu znajdują się dwie ładowarki elektryczne z możliwością ładowania 4 pojazdów jednocześnie i parking na ok. 70 miejsc. Powierzchnia działki to 6307 m2, a powierzchnia użytkowa budynku to 2000 m2. Zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne i technologiczne. W całym budynku działa ogrzewanie podłogowe, pomieszczenia są klimatyzowane. Ze względów bezpieczeństwa budynek został podzielony na kilka stref, w zależności od uprawnień danego pracownika. Nowy gmach wyposażony jest też w garaże podziemne (8 miejsc wraz miejscem do dezynfekcji i myjką).

– To wyjątkowa chwila dla wszystkich pracowników Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu. Zabezpieczamy 700 tys. mieszkańców, w ciągu roku realizujemy 63 tys. interwencji. Dotychczas brakowało nam własnego domu i cieszę się, że wreszcie to się zmieniło i zyskaliśmy komfortowe warunki pracy dla naszego zespołu – tłumaczył dyrektor Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu, Klaudiusz Nadolny.