Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Nowoczesny parking w centrum Katowic. W pełni automatyczny

Autor: w dniu 2022-12-01

Na ulicy Tylnej Mariackiej stanęła ostatnia z konstrukcji automatycznego, wielopoziomowego parkingu. Tym samym zakończył się ważny etap pierwszej tego typu inwestycji publicznej w Polsce, której wartość to niemal 23 mln zł. Pozostał montaż reszty wyposażenia i zaprogramowanie maszyn.

Automatyczne, wielopoziomowe parkingi to technologia, która może pomóc rozwiązać problem miejsc parkingowych w miastach, zarówno przy obiektach komercyjnych, jak i w ogólnodostępnych lokalizacjach.

W przypadku Katowic – pierwszego samorządu w Polsce, który zdecydował się na realizację tej nowatorskiej technologii – mowa o rozwiązaniu, mogącym pomieścić 240 samochodów.

Na parking automatyczny, realizowany na ulicy Tylnej Mariackiej, składają się dwa zespoły – większy z 12 maszynami, oraz mniejszy, zbudowany z 8 maszyn. Ich działanie polega na wykorzystywaniu systemu rotacyjnych dźwigów i przechowywania pojazdów na przeznaczonych do tego platformach. Są one umieszczone jedna nad drugą, a w zestawie o wysokości 17 metrów mieści się aż 6 poziomów, na których mogą być ustawione pojazdy.

Wraz z końcem listopada nastąpił montaż ostatniej z 20 konstrukcji.

Teraz można więc zobaczyć na żywo jak maszyny będą komponowały się z tą częścią Katowic. Ich wygląd ulegnie jednak jeszcze zmianie. Zestawy muszą zostać wyposażone w pozostałe elementy, jak platformy czy specjalny osprzęt, umożliwiający bezpiecznie i wygodne korzystanie z urządzenia. To m.in. światła ostrzegawcze i czujniki bezpieczeństwa, które – w podobny sposób, jak w przypadku myjni automatycznej – pomogą kierowcy w prawidłowy sposób ustawić pojazd na platformie czy też ją opuścić.

Co ciekawe, dzięki swoim wymiarom zespoły maszyn mogą działać jak ekrany akustyczne, ograniczające przedostawanie się dźwięków pociągów do tej części śródmieścia.

Źródło: UM Katowice