Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Piekarach Śląskich

Autor: w dniu 2023-05-03

W całej Polsce organizowane były dziś uroczystości związane z 232. rocznicą uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Uczczono też 102. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Tak było między innymi w Piekarach Śląskich, gdzie upemiętniono wspomniane wydarzenia historyczne. 

Miejskie obchody Święta Konstytucji 3-go Maja rozpoczęły się w Brzozowicach o godzinie 14:00, gdzie pod pomnikiem "Ku czci poległych o wolność i demokrację w latach II Wojny Światowej" Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich wraz z Tomaszem Wesołowskim –  Przewodniczącym Rady Miasta złożyli kwiaty. Następnie delegacje oddały hołd bohaterom pod pomnikiem "Ku czci poległych w walkach o społeczne i narodowe wyzwolenie" w Parku Wolności w Szarleju.

Centralne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 15:00 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny oraz mieszkańców Piekar Śląskich, którą przy ołtarzu ustawionym u stóp Kopca Wyzwolenia odprawił ks. kan. dr Mirosław Godziek – Proboszcz Parafii NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich. Kazanie wygłosił z kolei ks. ppłk. Grzegorz Bechta – proboszcz Parafii Wojskowej w Katowicach. W trakcie mszy wystąpił, uświetniając nabożeństwo, Chór "Halka" z Kozłowej Góry, z kolei o oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

Następnie rozpoczęła się oficjalna część wraz z honorową asystą wojskową 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu. Do zgromadzonych, w krótkim przemówieniu, zwróciła się Sława Umińska-Duraj:

– Szanowni Państwo! – jakże ważna jest deklaracja prezydenta Ukrainy: <<Rosyjska tyrania już nigdy nie będzie miała wpływu na nasze umysły>>. Jednym z wyzwań współczesnego patriotyzmu winna być nasza odporność na próby zewnętrznej manipulacji i dezinformacji. Tylko jako silna, solidarna i pewna swoich przekonań wspólnota, będziemy w stanie zapewnić wolny, bezpieczny świat dla naszych dzieci. (…) Dzisiejsza rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja to święto radosne i cieszmy się, że możemy je świętować w wolnym, demokratycznym kraju mówiła do zebranych.

Podczas wciągania na maszt biało-czerwonej flagi wybrzmiał "Mazurek Dąbrowskiego". Zagrano również hejnał Piekar Śląskich.

Po części oficjalnej rozpoczął się "Majowy Piknik Rodzinny" z atrakcjami i konkursami dla dzieci. Można było skorzystać z punktów gastronomicznych, zobaczyć pokaz mody historycznej, a także zabytkowe rowery dostarczone przez Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe z Zabrza, które zajmuje się rekonstrukcją historyczną strojów oraz sprzętu rowerowego z lat międzywojennych i wojennych, tj. 1920-1940.

Organizatorem wydarzenia było Miasto Piekary Śląskie. Partnerami uroczystości: 34. Śląski Dywizjon Obrony Przeciwlotniczej w Bytomiu, Orkiestra Wojskowa z Bytomia, Chór "Halka", Miejski Dom Kultury w Piekarach Śląskich, Ośrodek Kultury "Andaluzja" Piekary Śląskie, Dzielnicowy Dom Kultury Dąbrówka Wielka-Piekary Śląskie, Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Piekarach Śląskich, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich, Miejska Biblioteka Publiczna im. T. Heneczka w Piekarach Śląskich, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Piekarach Śląskich, Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe w Zabrzu.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele delegacji regionu partnerskiego Fronsadais.

Tagi