Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Obowiązkowe wyposażenie samochodu, czyli co trzeba mieć w aucie?

Autor: w dniu 2022-12-22

Nieważne czy poruszasz się samochodem po polskich drogach, czy wyruszasz w dłuższą trasę, powinieneś pamiętać, aby pojazd był sprawny technicznie i odpowiednio wyposażony. Każde auto musi spełniać wymogi nałożone przepisami w zakresie obowiązkowego wyposażenia samochodu osobowego. Oto one.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – jakie elementy musi mieć auto?

Zgodnie z polskimi przepisami, każdy samochód zarejestrowany w Polsce musi być wyposażony w sprawną gaśnicę z ważną homologacją. Może to być gaśnica oznaczona typem BC umożliwiająca gaszenie płynów i gazów lub typem ABC do gaszenia płynów, gazów oraz ciał stałych. Musi być to gaśnica o pojemności minimum 1 kg. Przepisy nie precyzują, gdzie powinna być umieszczona gaśnica w samochodzie. Optymalnym miejscem jest profil podłogi pod fotelem pasażera ewentualnie boczna ściana bagażnika.

Gaśnica to nie wszystko. Obowiązkowym elementem w samochodzie jest również trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji. Ustawia się go na drodze w razie wypadku lub awarii pojazdu. Trójkąt ostrzegawczy informuje innych kierowców o tym, że samochód jest unieruchomiony.

Ostatnim obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu jest tablica rejestracyjna. Właściciel pojazdu umieszcza tablice rejestracyjne z przodu i z tyłu w miejscach konstrukcyjnie do tego przeznaczonych.

Stawki mandatów za brak obowiązkowego wyposażenia samochodu

Brak obowiązkowego wyposażenia samochodu wiąże się z otrzymaniem mandatu w razie kontroli policji.

Nieczytelna, nieoświetlona, zasłonięta lub nieprawidłowo zamontowana tablica rejestracyjna skutkuje nałożeniem kary pieniężnej w wysokości 100 złotych.

Brak gaśnicy lub trójkąta ostrzegawczego kosztuje kierowcę zapłaceniem mandatu od 20 do 500 złotych.

Z kolei niewłaściwe sygnalizowanie lub brak sygnalizowania trójkątem ostrzegawczym postoju pojazdu z powodu jego uszkodzenia zakończyć się może mandatem w wysokości 150 złotych.

Jakie dodatkowe elementy wyposażenia warto mieć w samochodzie?

Mimo że do obowiązkowego wyposażenia samochodu w Polsce należy jedynie sprawna gaśnica, czytelne tablice rejestracyjne i trójkąt ostrzegawczy z homologacją, to warto wozić w samochodzie jeszcze kilka innych przydatnych przedmiotów. Jednym z nich jest apteczka, ponieważ w razie wypadku masz obowiązek udzielenia pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. W apteczce samochodowej powinny znaleźć się bandaże i plastry z opatrunkiem, środki dezynfekujące, koc termoizolacyjny, opaska uciskowa, a także rękawiczki ochronne wraz z ustnikiem do wykonywania sztucznego oddychania.

Dobrze jest wozić w samochodzie kamizelkę odblaskową. Przydaje się ona zwłaszcza przy opuszczeniu pojazdu po zmroku. Wtedy to automatycznie kierowca staje się pieszym i jego odzież powinna być wyposażona w elementy odblaskowe.

W trakcie jazdy samochodem czasem dochodzi do mniejszych lub większych awarii i usterek. Przezorny kierowca powinien mieć w bagażniku sprawne koło zapasowe oraz podnośnik wraz z zestawem kluczy do kół. Dobrze jest posiadać na stanie komplet żarówek i bezpieczników, gdyż jazda z zepsutym oświetleniem skutkować może zabraniem dowodu rejestracyjnego przez policję.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu to nie wszystko. Każdy właściciel pojazdu zobowiązany jest do posiadania aktualnego ubezpieczenia OC samochodu. Zapoznaj się z ofertą LINK4 i wybierz dla siebie polisę skrojoną na miarę potrzeb. Wejdź na stronę https://www.link4.pl/. Tam znajdziesz kalkulator LINK4, który obliczy wysokość składki. Kupując ubezpieczenie OC przez Internet, możesz liczyć na dodatkową zniżkę. Pomocą służą również nasi konsultanci, którzy odpowiedzą na Twoje pytania, pod numerem telefonu: 22 4444444. Warto również osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl. Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Artykuł powstał we współpracy z partnerem.