Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Od czerwca codzienne połączenia Kolei Śląskich na trasie Gliwice – Rybnik

Autor: w dniu 2024-04-19

Składy Kolei Śląskich będą cyklicznie kursować pomiędzy Rybnikiem a Gliwicami. To spore ułatwienie dla tych, którzy często pokonują trasę między tymi dwoma śląskimi miastami.

Koleje Śląskie uruchomią 9 czerwca codzienne połączenie między Rybnikiem i Gliwicami, co – jak podkreślają władze spółki – jest rewolucją w skomunikowaniu tych dwóch miast.

Codzienne połączenia Kolei Śląskich na trasie Gliwice-Rybnik

Koleje Śląskie zagęszczają sieć połączeń pomiędzy Gliwicami a Rybnikiem. Od 9 czerwca, oprócz dotychczas kursujących pociągów weekendowych, regionalny przewoźnik uruchomi dodatkowo osiem codziennych pociągów na dobę (4 pary), zaś od września liczba kursów na tej linii będzie jeszcze większa.

– Od 1 września planujemy na tej trasie 18 codziennych pociągów. To nasza reakcja na potrzeby pasażerów z Rybnika i Knurowa, którzy zwracali uwagę na to, że oferta komunikacyjna pomiędzy tymi miastami jest bardzo uboga – wyjaśnia Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.

Warto wspomnieć, że niedawno z obsługi komunikacji pomiędzy Gliwicami i Rybnikiem zrezygnowała firma, która zapewniała transport busami będący ważnym środkiem transportu przede wszystkim dla studentów Politechniki Śląskiej i pracowników Strefy Ekonomicznej w Gliwicach.

– Teraz Koleje Śląskie wypełnią tę lukę – mówi Patryk Świrski. – Mniejsza liczba pociągów w okresie wakacji związana jest z prowadzonymi pracami torowymi na liniach kolejowych numer 140, 141 i 149, w wyniku których ich przepustowość będzie ograniczona. Dlatego uruchomienie pełnej oferty rozkładowej będzie możliwe dopiero od 1 września. Uruchomienie nowych pociągów łączących Rybnik z Gliwicami będzie możliwe dzięki współpracy Województwa Śląskiego, miasta Rybnika i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które zadeklarowały partycypację finansową w kosztach przedsięwzięcia. Szacunkowy koszt kursowania nowych pociągów w 2024 roku wyniesie około 3,5 mln zł  – dodaje prezes Świrski.

Władze Rybnika od jakiegoś czasu wskazywały, że połączenie kolejowe pomiędzy Rybnikiem a Gliwicami ma duże znaczenie – przede wszystkim dla tych rybniczan, którzy studiują w Gliwicach.

Oprócz Rybnika i Gliwic pociągi obsłużą także stacje i przystanki pośrednie: Rybnik Paruszowiec, Leszczyny, Knurów i Przyszowice.