Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Od czerwca parkowanie w tym mieście będzie droższe

Autor: w dniu 2023-05-22

Coraz więcej płacimy niemal za wszystko. Te zmiany dotyczą również opłat parkingowych. Władze jednego ze śląskich miast zapowiedziały podwyżkę.

Podwyżki cen za parkowanie spowodowane są, co podkreślają przedstawiciele magistratu, ogólną sytuacją w kraju i inflacją.

Parkowanie w Rybniku droższe od czerwca

Inflacja nie ominęła nikogo, w tym Rybnika. Od czerwca br. obowiązywać będą następujące ceny za parkowanie:

  • postój pojazdów za godzinę parkowania – 3,50 zł (było 2,50 zł)
  • abonament ogólnodostępny (obowiązuje na wszystkie parkingi z systemem szlabanowym) – 250 zł/miesiąc (było: 200zł/miesiąc)
  • abonament ogólnodostępny (obowiązuje na konkretny parking z systemem szlabanowym) – 150 zł/miesiąc, a dla posiadaczy karty RYBKA – 100 zł/miesiąc (było 90 zł/miesiąc)
  • abonament dla mieszkańców obszaru centrum (określonego ulicami w zarządzeniu PM) – 150 zł/miesiąc oraz dla posiadaczy karty RYBKA – 50 zł/miesiąc (było 45 zł/miesiąc)
  • abonament dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny – 50 zł/miesiąc (było 45 zł/miesiąc)
  • abonament przy ul. Rudzkiej dla skupionych na terenie kampusu studentów, słuchaczy, wykładowców, pracujących oraz przedsiębiorców – 50 zł/m-c (było 45 zł/m-c)

– Rybniczanki i rybniczan zachęcam do założenia karty miejskiej. Wprowadzenie programu Rybnickiej Karty Mieszkańca – "Rybki" jest uhonorowaniem wszystkich osób mieszkających w Rybniku i płacących tutaj swoje podatki – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Przypomnę, że zniżki te nie obejmują tylko abonamentów parkingowych, ale także korzystanie z usług sportowych i kulturalnych. Prawie 130 tysięcy mieszkańców naszego miasta oczekiwało już od dłuższego czasu programu, nagradzającego tych, którzy nie tylko tworzą to miasto, ale także w nim żyją, bardzo zależało mi na tym by głos mieszkańców Rybnika został wysłuchany – przekonuje prezydent.

Chętni mogą śledzić informacje dotyczące Rybnickiej Karty Mieszkańca: rybka.rybnik.eu, gdzie na bieżąco publikowane są informacje o kolejnych zniżkach i benefitach, jakie oferuje "Rybka".

Rybka – jak można się zarejestrować?

Aby zostać użytkownikiem mobilnej Karty Rybka, należy wejść na stronę rybka.rybnik.eu, zarejestrować się na stronie, a następnie złożyć wniosek o przystąpienie do programu. Przypominamy, że osoby niezameldowane w Rybniku, ale mieszkające tutaj i rozliczające w Rybniku podatki muszą dołączyć (lub okazać do wglądu) do składanego wniosku stosowne dokumenty: pierwszą stronę zeznania PIT za rok poprzedni (z widocznym adresem zamieszkania w Rybniku), złożonego w Urzędzie Skarbowym w Rybniku lub zaświadczenie wydane przez Urząd Skarbowy o odprowadzaniu podatku w Rybniku; w przypadku rozliczenia PIT przez internet – pierwszą stronę deklaracji PIT, wraz z UPO z widocznym identyfikatorem dokumentu

Abonament parkingowy z Rybką

Rybnik dysponuje 1965 miejscami parkingowymi. Na większość parkingów abonamenty kupowane są co miesiąc na poziomie 80% wszystkich możliwych zgód na wydanie abonamentu. W szczególności na parkingu wielopoziomowym oraz przy ul. 3 Maja.

O czerwca br. cena opłaty abonamentowej za parkowanie na jednym wybranym parkingu została podwyższona o 10 zł za miesiąc w przypadku posiadaczy karty miejskiej "Rybka", zaś posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz mieszkańcy centrum miasta zapłacą więcej o 5 zł, a osoby nieposiadające karty 60 zł więcej.

Ci, którzy chcą skorzystać ze zniżki, oferowanej przez kartę mieszkańca,  powinni dosłać do Rybnickich Służb Komunalnych, najlepiej w wiadomości elektronicznej, informację o swoim numerze karty "Rybka" (chodzi o numer znajdujący się na karcie pod kodem kreskowym/kodem QR).

Kontakt:

Dział Targowisk i Parkingów: tel.: (32) 422 14 95,  email: ttip@rsk.rybnik.pl