Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Od dziś możliwe zastrzeżenie numeru PESEL

Autor: w dniu 2023-11-17

Od dziś możliwe jest zastrzeżenie numeru PESEL. Jest pierwszym krokiem w kierunku wdrażania "rejestru zastrzeżeń PESEL", który ma chronić przed kradzieżami tożsamości, które mogą prowadzić do groźnych sytuacji, w tym zaciągania kredytów na nasze dane. Kolejny krok będzie podjęty 1 czerwca 2024 roku. Wówczas uprawnione do tego instytucje będą miały obowiązek sprawdzać, czy numer jest zastrzeżony przez daną osobę.
Nikt nie ukradnie już naszych danych. Możliwe jest już zastrzeżenie numeru PESEL. Ta prosta czynność pozwoli uniknąć szeregu nieprzyjemności, w tym kradzieży danych i zaciągania na nie kredytu.

-Dzięki zastrzeżeniu numeru PESEL oszuści nie będą mogli wykorzystać numeru PESEL bez zgody i wiedzy właścicieli. Jesteśmy chronieni przed kradzieżą tożsamości – mówi naczelnik wydziału spraw obywatelskich urzędu miejskiego w Rudzie Śląskiej, Katarzyna Niedźwiecka

Zastrzec numer PESEL będzie można poprzez aplikację mObywatel, będzie można to także zrobić osobiście w urzędzie gminy. Niezbędne szczegóły dotyczące procedury można odnaleźć na rządowej stronie gov.pl.