Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Od dzisiaj utrudnienia w sosnowieckim Zagórzu

Autor: w dniu 2024-02-06

Rusza kolejny etap przebudowy ulic w sosnowieckim Zagórzu. Po Zaruskiego, przychodzi pora na budowę nowego ronda w rejonie Bora-Komorowskiego. Właśnie kończą się prace na ulicy Zaruskiego – od ronda Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy do skrzyżowania z ulicą Bora-Komorowskiego.

Od kilku dni przejazd odbywa się tam niemal bez przeszkód, choć trwają jeszcze prace poza jezdnią. Przebudowa dotyczyła niemal całej ulicy. Od ronda WOŚP kończą się prace przy budowie chodnika oraz drogi rowerowej, która pozwoli na spięcie Zagórza oraz Środuli nowym połączeniem rowerowym.

Około 200 metrów nad rondem WOŚP po prawej stronie, wybudowany został chodnik, który pozwoli bezpiecznie działkowcom dostać się do swoich ogródków. Również z myślą o użytkownikach Rodzinnych Ogródków Działkowych powstała droga wewnętrzna wraz z ok. 50 miejscami postojowymi.

Wyżej powstało już nowe rondo, które ułatwia wyjazd oraz wjazd do Zagłębiowskiego Parku Sportowego, a także komunikację pobliskim mieszkańcom. Na 1200-metrowym odcinku ul. Zaruskiego pojawi się także sześć nowych przejść dla pieszych wraz z doświetleniem i azylami. Ostatnim akcentem prac będzie nasadzenie blisko 80 drzew z gatunku grab pospolity, które będą stanowiły zieleń izolacyjną.

W związku z rozpoczęciem drugiego etapu prac, we wtorek 6 kwietnia zamknięte zostaje skrzyżowanie Zaruskiego z Bora-Komorowskiego oraz fragment ulicy Zaruskiego w kierunku Ronda Jana Pawła II (poza dojazdem do posesji i dla przedsiębiorców). Na pierwszym skrzyżowaniu powstanie rondo, co zdecydowanie poprawi komunikację, zarówno dla mieszkańców osiedla, jak i kibiców udających się na wydarzenia w ArcelorMittal Park.

Na dalszym etapie prac, wykonawca wejdzie już w ulicę Bora-Komorowskiego, na której, poza wymianą nawierzchni, zostaną wybudowane nowe chodniki. Projekt uwzględnia również budowę drogi rowerowej na całym odcinku. Od skrzyżowania z ulicą Kisielewskiego rowerzyści będą mieli do wykorzystania drogę po obu stronach ulicy do skrzyżowania z aleją Blachnickiego. Przybędzie również ok. 50 miejsc postojowych. Zwiększy się też liczba przejść dla pieszych, które podobnie jak w przypadku ulicy Zaruskiego, będą doświetlone.

Rewolucję przejdzie także skrzyżowanie z ulicą Blachnickiego, gdzie zamiast sygnalizacji świetlnej pojawi się rondo turbinowe. Będzie ono tak zaprojektowane, aby potoki ruchu pasa wewnętrznego i zewnętrznego nie przecinały się. W związku z zamknięciem skrzyżowania Zaruskiego/Bora-Komorowskiego, od wtorku będą obowiązywały objazdy przez ulicę 3 Maja oraz Blachnickiego. Zmianie ulegną także rozkłady jazdy autobusu 34, który będzie jeździł ulicą Braci Mieroszewskich, Blachnickiego i 3 Maja (w obu kierunkach). Zamknięcie skrzyżowania nastąpi około południa, po porannym szczycie.

Źródło: UM Sosnowiec