Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Oficjalnie, muzycznie i na sportowo – czyli bytomskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Autor: w dniu 2023-11-07

Oficjalnie, muzycznie i na sportowo – tak Bytom będzie obchodził Narodowe Święto Niepodległości. Imprezy związane z jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski, zaplanowano w Bytomiu od 9 do 11 listopada oraz 26 listopada.

Główne uroczystości rozpoczną się 11 listopada o godzinie 11:30 poprzez złożenie kwiatów pod tablicą "Solidarności" przy ul. Pułaskiego 9. Z kolei o godzinie 12:00 w kościele pw. św. Jacka przy ul. Matejki 1 odbędzie się msza święta za Ojczyznę, po której – około godziny 13:30 – pod pomnikiem Wolności przy ul. Piłsudskiego odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta, wojskowej asysty honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, pocztów sztandarowych oraz uczestników uroczystości i mieszkańców miasta, a także Górniczej Orkiestry Dętej im. Józefa Słodczyka "Bytom" pod dyrekcją Dariusza Kasperka.

Obchodom 11 listopada będą towarzyszyły również inne imprezy organizowane na terenie Bytomia

11 listopada, w dniu Narodowego Święta Niepodległości w Parku Kachla wystartuje o godzinie 11:11 coroczny Bieg Niepodległości. W tym roku w wydarzeniu będą mogły uczestniczyć również najmłodsze dzieci – z roczników 2004 i młodsze. Wszystkich połączy tzw "żywa flaga", a więc biało czerwone stroje.

W tej edycji po raz pierwszy odbędzie się również bieg dla dzieci "Mini Bieg Niepodległości" na dystansie 500 metrów, którego start planowany jest tego samego dnia o godzinie 10:49. Wszystkich chętnych prosimy o zgłaszanie się przed biegiem do Biura Zawodów, które czynne będzie od godziny 10.00. Bieg ma charakter rekreacyjno – towarzyski, więc zapraszamy nie tylko biegaczy i biegaczki, ale i całe rodziny. Do pokonania będą dwie pętle po ok 2,5 km, w tempie ok. 6 min/km – konwersacyjnym – mówi Adam Nowak z Miechowickiej Grupy Biegowej.

IX Bytomski Bieg Niepodległości w Parku Kachla odbędzie się pod naszym patronatem

Kolejnym wydarzeniem związanym z tegorocznymi obchodami Narodowego Święta Niepodległości będzie Międzynarodowy Turniej Piłki Wodnej o Puchar Prezydenta Miasta Bytomia, który odbędzie się między 10 a 12 listopada na Pływalni Krytej przy ul. Parkowej 1. Z kolei 26 listopada w Bytomskim Centrum Kultury odbędzie się koncert finałowy w ramach XVII Bytomskiej Jesieni Literackiej będący jednocześnie Benefisem – Koncertem Jubileuszowym Wiesława Ciecieręgi z udziałem solenizanta, Martyny Ciecieręgi, Elizy Ćwieńczek, Nikoli Kapuścińskiej i Koncertowej Orkiestry Dętej "Power of Winds" pod dyrekcją Klaudisza Jani. Podczas koncertu obędzie się wręczenie Medali Miasta Bytomia oraz premiera monografii "30 kwiatów" – historia Festiwalu Piosenki Poetyckiej "Kwiaty na kamieniach".