Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Ojciec podduszał syna. Nagranie pojawiło się w internecie

Autor: w dniu 2023-03-19

Nagranie, na którym widać, jak postawny, dorosły mężczyzna przydusza swojego 7-letniego syna, trafiło do sieci. Matka chłopca nie reagowała na to, co się działo. 

Kilkuletni chłopiec był podduszany przez własnego ojca, ale matka nie przejmowała się zaistniałą sytuacją. Dla niej ważniejsze było to, żeby walcząca o oddech ofiara nie kopała w stół.

Ojciec podduszał syna. Wszystko widzieli internauci

Opisywana sytuacja miała miejsce w Dąbrowie Górniczej. Na nagraniu nie tylko widać to, co działo się dziecku, ale również słychać, kiedy jego matka twierdzi, że "może w końcu będzie święty spokój", odnosząc się do tego, co zaszło. Dopiero w chwili gdy dziecko nie mogło złapać oddechu, jego opiekunka ruszyła na pomoc, klepiąc po plecach. Film zamieściło w sieci Biuro Ochrony Praw Dziecka, zastrzegając, że materiał jest drastyczny i nieprzeznaczony dla wszystkich odbiorców:

W związku z materiałem wideo złożono zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Sprawą zajęły się organy ścigania. Rodzice chłopca trafili do policyjnej izby zatrzymań. Wnioskowano o trzymiesięczny areszt. Postawiono też zarzuty.

– Postawiliśmy im zarzuty znęcania się psychicznego i fizycznego nad osobą nieporadną ze względu na wiek, to zarzut z artykułu 207 § 1a. Kodeksu karnego – mówił w rozmowie z "Faktem" prok. Waldemar Łubniewski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu. Dodał, że za ten czyn grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Ostatecznie wobec pary zastosowano dozór policyjny. Sam chłopiec jest bezpieczny.

Nasza organizacja złożyła też wniosek o wgląd w sytutację dziecka i rodziny do właściwego miejscowo wydziału rodziny i nieletnich w Sądzie Rejonowym. Celem jest ograniczanie władzy rodzicielskiej. Dziecko jest już bezpieczne, zostało odebrane ze szkoły i umieszczone w bezpiecznym miejscu – informuje w jednym z wpisów Biuro Ochrony Praw Dziecka.
Śledczy ustalili dotąd, że rodzice przyduszanego chłopca od pewnego czasu zamieszczali w sieci kontrowersyjne materiały. Publikacja kolejnych została im zakazana przez prokuraturę. Zabezpieczono też sprzęt komputerowy, nośniki danych i telefony komórkowe. Są przedmiotem działań techników.
Źródło: Biuro Obrony Praw Dziecka/Fakt/opracowanie własne
Fotografia wyróżniająca: Biuro Obrony Praw Dziecka