Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Orest Lenczyk nie żyje. Był trenerem Ruchu Chorzów

Autor: w dniu 2024-06-12

Orest Lenczyk, który w swojej karierze trenerskiej przewodził między innymi Ruchowi Chorzów, Wiśle Kraków czy Śląskowi Wrocław, zmarł w wieku 81 lat. W internecie pojawiły się kondolencje składane bliskim przez kibiców i kluby, które trenował.

Orest Lenczyk rozpoczął karierę trenerską w 1970 roku. Informację o jego śmierci jako pierwszy podał piłkarz Łukasz Gikiewicz. Kolejne kluby piłkarskie oraz portale piłkarskie składają kondolencje bliskim.

Lenczyk urodził się w 1942 roku w Sanoku. Grał w Stali Sanok, Stomilu Poznań i Ślęzy Wrocław, zaś karierę trenerską rozpoczął w 1970 roku w Karpatach Krosno. Trenował Widzew Łódź, Wisłę Kraków, Ruch Chorzów czy Zagłębie Lubin.

W sieci pojawiły się kondolencje.

"Niech Pan prowadzi Cię
Naszą pieśnią
W kwiaty niebieskich łąk" – pisze jeden z sympatyków Ruchu Chorzów.

W sezonie 1977/78 zdobył z Wisłą Kraków mistrzostwo Polski – pierwsze od 1950 roku. W kolejnym sezonie dotarł z krakowską drużyną do ćwierćfinału Pucharu Europy – ówczesnego odpowiednika Ligi Mistrzów. Drugi swój tytuł mistrzowski zdobył także z Wisłą – w 2001 roku.

"Swietny trener, ktory wiedziak czego mozna oczekiwac po druzynie i potrafil ja mobilizowac. Nie dawal soba rzadzic ! Czesto wolal odejsc z podniesiona glowa anizeli plaszczyc sie przed wlascicielami klubu. Niech spoczywa w spokoju!" – pisze jeden z internautów pod postem zamieszczonym w mediach społecznościowych Wisły Kraków.

Był, jak podkreślają znawcy tematu, rekordzistą polskiej ekstraklasy pod względem liczby meczów w roli trenera – prowadził zespoły najwyższej polskiej klasy rozgrywkowej w 587 meczach. Kilkanaście lat współpracował z PZPN-em. Pięć lat był członkiem zarządu, ponad 10 lat członkiem Wydziału Szkolenia, członkiem Rady Trenerów, członkiem komisji licencyjnej, wykładowcą i członkiem rady programowej Szkoły Trenerów w Warszawie.