Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Organizują happening. Idą przed KPRM

Autor: w dniu 2023-09-06

Związkowcy organizują dziś happening. Podkreślają, że od lat przedstawiciele kilku grup zawodowych borykają się nieustannie z jednym, zasadniczym problemem. 

Organizacja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Regionu Śląsko-Dąbrowskiego organizuje happening "Czas na Autentyczny Dialog".

Uczestnicy mają pojawić się dziś, 6 września, przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Wydarzenie ma zwrócić uwagę, jak piszą organizatorzy, "na palący problem braku systemowej regulacji wynagrodzeń dla urzędników i funkcjonariuszy, co od dziesięcioleci wpływa na sprawność działania aparatu państwowego."

Happening ma zwrócić uwagę na problem

Od lat dziewięćdziesiątych XX wieku brakuje w Polsce, jak zaznaczają organizatorzy wydarzenia, systemowej regulacji wynagrodzeń pracowników sektora publicznego.

"Niskie wynagrodzenia funkcjonariuszy oraz brak systemowych i zagwarantowanych w ustawach wynagrodzeń dla urzędników, zarówno tych objętych, jak i nie objętych mnożnikowym systemem wynagradzania, to problem podnoszony nie tylko przez związki zawodowe, ale również przez sejmową komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Rzecznika Praw Obywatelskich" – informują związkowcy.

Podkreślają, że niezależnie od tego, kto był u władzy, nie rozwiązywał problemu. Apele pozostają, jak zaznacza strona związkowa, niezauważone. "Policja, urzędy i wymiar sprawiedliwości powinny być osadzone na stabilnych podstawach, odpornych na krótkowzroczne działania polityczne" – informują policyjni związkowcy.

Opisywane "zaniechania" prowadzą z kolei do sytuacji, że coraz trudniej zachęcić do służby i utrzymać w pracy tych, którzy się na nią zdecydowali, a to z kolei "wpływa na bezpieczeństwo wewnętrzne i jakość usług dla obywateli".