Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji ma już 50 lat!

Autor: w dniu 2023-01-10

Muzycy Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach już od 50 lat zapewniają słuchaczom niezapomniane emocje. 

Orkiestra Komendy Wojewódzkiej w Katowicach ma 50 lat. Została założona w 1973 roku i od początku swojego istnienia zachwyca widownię swoimi występami. Muzycy reprezentują śląski garnizon Policji i uczestniczą w różnego rodzaju uroczystościach państwowych, resortowych czy religijnych. Brali udział także w uroczystościach organizowanych na terenie Piekar Śląskich.

Rok jubileuszowy Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji

Policyjni muzycy reprezentowali śląski garnizon na prestiżowych festiwalach w kraju i za granicą. Zaprezentowali swoje umiejętności podczas ponad 4000 koncertów. W swoim repertuarze mają utwory marszowe, koncertowe, transkrypcje muzyki symfonicznej, utwory religijne, a także opracowania standardów muzyki rozrywkowej. Można było przekonać się o tym choćby w trakcie koncertu organizowanego w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich:

Za swoją artystyczną działalność oraz kultywowanie tradycji Górnego Śląska Orkiestra została wyróżniona Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa śląskiego. Jej skład liczy obecnie 33 policjantów-muzyków na czele z Kapelmistrzem aspirantem sztabowym Waldemarem Skotarskim, który nieustannie zabiega i dąży do wzbogacania repertuaru oraz o nowych muzyków.

Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji z sukcesami

Jednym z najważniejszych osiągnięć orkiestry było wydanie, w listopadzie 2011 roku, pierwszej płyty – "Policja Świątecznie" oraz udział w 2012 roku w uroczystościach upamiętniających tragedię polskich policjantów II RP w Ostaszkowie, Twerze i Miednoje. W 2012 roku wydana została również ich druga płyta – "Policja Rozrywkowo". W kwietniu 2013 roku, po wielu latach funkcjonowania w strukturach Oddziału Prewencji Policji w Katowicach, rozkazem Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, formacja stała się, obok orkiestr z Warszawy i Wrocławia, trzecią etatową orkiestrą polskiej Policji.

Obecnie trwają prace nad nagraniem trzeciej płyty, która ma ukazać się w listopadzie 2023 roku. Zbiegnie się to w czasie z organizowanym jubileuszowym koncertem z okazji 50-lecia istnienia, który odbędzie się również w listopadzie 2023 roku w sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Źródło i zdjęcie: Śląska Policja