Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Oscary 2023. Kto został nagrodzony?

Autor: w dniu 2023-03-13

Powroty w wielkim stylu i niecodzienne produkcje. 95. gala rozdania Oskarów już za nami. Kto był najlepszy w poszczególnych kategoriach?

Triumfował film "Wszystko wszędzie naraz" Daniela Kwana i Daniela Scheinerta z plejadą zapomnianych, niesłusznie, nazwisk. Film otrzymał siedem statuetek spośród jedenastu kategorii w których występował – w tym dla najlepszego filmu i najlepszej reżyserii.

Oscary 2023 – kogo doceniono?

Grająca główną rolę w filmie "Wszystko wszędzie naraz" Michelle Yeoh otrzymała statuetkę za najlepszą rolę kobiecą – ta sztuka nie udała się jej dwadzieścia lat temu za rolę główną w filmie "Przyczajony tygrys, ukryty smok". Męska rola drugoplanowa – dla Ke Huy Quana – i to kolejny powrót po dekadach do kina – pamiętamy go z ról Szorty'ego w "Indianie Jonesie" i "Świątyni Zagłady" oraz Richarda "Delty" Wanga w "Goonies". Pierwszego Oskara w swojej karierze zdobyła – również grająca we "Wszystko wszędzie naraz" – Jamie Lee Curtis – diwa horroru lat 80-tych. Została uznana za najlepszą aktorkę drugoplanową. Najlepszym filmem międzynarodowym uznano "Na zachodzie bez zmian" – tu nominowano także "IO" Jerzego Skolimowskiego, ale polski kandydat statuetki nie otrzymał.
Wracając do powrotów – to za najlepszą rolę męską uznano kreację Brendana Frasera w "Wielorybie" – aktora pamiętamy przede wszystkim z "Mumii". Za najlepszą oryginalną piosenkę filmową uznano "Naatu naatu", a najlepszym pełnometrażowym filmem animowanym okrzyknięto "Pinokio" w reżyserii Guillermo del Toro. Najlepsza muzyka filmowa? "Na Zachodzie bez zmian". Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny to "Nawalny", a najlepszy krótkometrażowy film aktorski to "An Irish Goodbye".

Graf. facebook/TheAcademy