Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Oszukał seniorkę z Katowic. Szuka go policja!

Autor: w dniu 2024-01-25

Śledczy z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach publikują wizerunek mężczyzny podejrzewanego o oszustwo. Jego ofiarą padła seniorka, która uwierzyła w historię o listonoszach-oszustach.

Do zdarzenia doszło 14 grudnia 2023 roku w Katowicach przy ulicy Ligockiej 4a. Mężczyzna widoczny na zdjęciach oszukał mieszkankę Katowic. Powiedział jej, że bierze udział w policyjnej akcji, wymierzonej przeciwko listonoszom poczty.

Mieli oni, jak przekonywał mężczyzna, wypłacać emerytom pobierającym świadczenie emerytalne fałszywe pieniądze. Oszust poinformował 86-latkę, że wszystkie pieniądze, jakie posiada w domu, są fałszywe i policjant musi je zabezpieczyć jako dowód w sprawie. Po pieniądze przyjdzie kurier – policjant, które zabierze fałszywe pieniądze, a po ich przeliczeniu w jednostce policji kobieta otrzyma równowartość gotówki w prawdziwych, autentycznych banknotach.

Starsza pani dała oszustowi 19 tysięcy złotych nieznanemu mężczyźnie, który zapukał do jej drzwi, będąc w przeświadczeniu, że jej pieniądze są fałszywe i przekazuje je policjantowi.

Wizerunek fałszywego policjanta zarejestrowały kamery monitoringu:

 

Ci, którzy rozpoznają mężczyznę lub mają jakiekolwiek informacje pomocne w ustaleniu jego tożsamości, proszeni są o kontakt z katowickimi policjantami pod nr telefonu 47 851 24 16, 47 851 29 61, 47 851 25 55 lub pod adresem e-mail: mienie@katowice.ka.policja.gov.pl.

Policjanci, jak informują, gwarantują anonimowość wszystkim, którzy podzielą się informacjami o mężczyźnie. Apelują również do osób starszych o stosowanie zasady ograniczonego zaufania w stosunku do obcych.

-Zwracamy się również z apelem do ich bliskich – informujcie seniorów, że są osoby, które zrobią wiele, by wzbogacić się ich kosztem. Uświadamiajcie ich jak wyglądają oszustwa telefoniczne. Pamiętajcie, że Policja nie odbiera i nie przetrzymuje pieniędzy, jak i kategorycznie nie wydaje poleceń czy też nie zmusza do ich przekazania na konta bankowe czy innym osobom postronnym – informują policjanci.

Źródło i zdjęcie: KMP Katowice