Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Oszustwa vatowskie na ponad 14 milionów złotych

Autor: w dniu 2023-03-13

Dziesięć osób oskarżonych w sprawie niezgodnego z prawem obrotu cynkiem, ołowiem i włóknem szklanym. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu. 

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zakończyli prowadzone śledztwo przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej specjalizującej się w tzw. oszustwach vatowskich. Zebrane dowody świadczą o tym, że sprawcy, wystawiając fikcyjne faktury, wyłudzili lub próbowali wyłudzić od Skarbu Państwa przynajmniej 14 milionów złotych.

Oszustwa vatowskie pod lupą służb

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która w latach 2014-2015 zajmowała się uzyskiwaniem nienależnego zwrotu podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego obrotu cynkiem, ołowiem i włóknem stalowym. Jej członkowie wystawiali faktury VAT, dokumentujące fikcyjny obrót tym towarem oraz wprowadzeniu ich do księgowości prowadzonych firm. Na tej podstawie rozliczanie w składanych deklaracjach skarbowych, w celu uzyskania z urzędów skarbowych nienależnego zwrotu podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru do podmiotów w Czechach. W czasie swojej przestępczej działalności członkowie grupy doprowadzili bądź usiłowali doprowadzić Skarb Państwa do nienależnego zwrotu podatku VAT w kwocie co najmniej 14 milionów złotych. Sprawcom zarzucono dodatkowo udział w zorganizowanej grupie przestępczej i przestępstwo "prania brudnych pieniędzy", które, w celu uwiarygodnienia fikcyjnych transakcji, przyjmowali na rachunki bankowe prowadzonych firm, wykonując przelewy na rzecz kolejnych uczestniczących w przestępczej "karuzeli" kontrahentów.

W sprawę zamieszanych 10 osób

Śledczy zebrali materiał dowodowy, pozwalający na skierowanie przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach do katowickiego Sądu Okręgowego aktu oskarżenia wobec 10 podejrzanych w wieku od 32 do 74 lat, którym zarzucono popełnienie łącznie 25 przestępstw. Oskarżeni uczynili ze swoich kryminalnych działań stałe źródło dochodu, za co grozi im kara do 10 lat więzienia. Wobec czterech podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.