Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Pali się dach kościoła. Na miejscu działają służby [AKTUALIZACJA]

Autor: w dniu 2023-06-21

Strażacy walczą z ogniem, który objął swoim zasięgiem dach kościoła w Sosnowcu. W akcji gaśniczej bierze udział 18 strażackich zastępów.

Ogniem objęty jest, jak przekazał mł. bryg. Tomasz Dejnak – Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Sosnowcu, dach kościoła pw. św. Floriana przy ulicy Bora-Komorowskiego w Sosnowcu.

-Zgłoszenie wpłynęło o 14.17. Obecnie na miejscu działa 18 zastępów Państwowej Straży Pożarnej, w tym trzy podnośniki. Proadzimy działania gaśnicze, podając prądy z zewnątrz. Brak informacji o osobach poszkodowanych – informuje mł. bryg. Tomasz Dejnak w rozmowie z reporterem Radia Piekary Adamem Grabałowskim

Fot. KM PSP Sosnowiec

Zapytaliśmy o szczegóły prowadzonych działań oraz potencjalne przyczyny powstania ognia.

-Jest to pożar dachu, pokrycie blaszane. Pożar rozprzestrzenia się po konstrukcji dachu, a nie po poszyciu. Jedzie dodatkowo środek pianotwórczy, większy zapas, by gasić to pianą – mówi na temat działań służb mł. bryg. Dejnak.

Odnosi się równocześnie do tego, co potencjalnie może być przyczyną powstania ognia, bo na dachu kościoła znajdują się panele solarne.

-Nie znamy przyczyny pożaru. Rzeczywiście jest instalacja fotowoltaiczna na dachu, ale pożar był na tyle rozwinięty, kiedy przyjechaliśmy, że nie mogliśmy stwierdzić, czy to od paneli czy czegoś innego. Dach jest dość rozległy. Działania są utrudnione, bo dach jest dosyć wysoki – informuje Dejnak w dalszej części rozmowy z naszym reporterem.

Przed godziną 17.00 podjęto decyzję o tym, by prądy gaśnicze podać w środku budynku.

-Nadpaleniu uległa podbitka dachu, więc można prowadzić działania od środka. Konstrukcja dachu cały czas jest stabilna, spaliło się częściowo poszycie – relacjonuje Dejnak