PGG z koncesją na działalność zbrojeniową

Autor: w dniu 2026-03-13

Polska Grupa Górnicza uzyskała od Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji koncesję na wytwarzanie oraz obrót materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz technologiami o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. To ważny element transformacji spółki i rozwoju nowych kierunków działalności.

Koncesja została przyznana na 50 lat. Działalność związana z produkcją dla sektora obronnego będzie prowadzona w jednym z wydziałów produkcyjnych Zakładu Remontowo-Produkcyjnego PGG w Woli koło Pszczyny.

Uzyskanie zgody było jednym z kluczowych warunków współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową. Pomysł wykorzystania zaplecza technicznego oraz wykwalifikowanej kadry Zakładu Remontowo-Produkcyjnego do produkcji na potrzeby obronności pojawił się jesienią 2024 roku. Wówczas podpisano list intencyjny dotyczący współpracy. Rok później, podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO, przedstawiciele obu spółek potwierdzili strategiczne partnerstwo.

Proces uzyskania koncesji trwał ponad rok i obejmował m.in. przygotowanie pracowników do nowych zadań, ich weryfikację psychologiczną i psychiatryczną oraz sprawdzenie w policyjnych bazach danych. Konieczne było również uzyskanie zgód instytucji państwowych, w tym Państwowej Straży Pożarnej, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Produkcyjny wydział w Woli został także dostosowany do wymogów ustawy regulującej obrót materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją.

Pozytywną opinię o spełnianiu wymagań wydał Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, którego specjaliści przeprowadzili także wymagane szkolenia dla kadry zarządzającej.

Nowa koncesja otwiera przed Zakładem Remontowo-Produkcyjnym PGG możliwość wejścia na rynek produktów i technologii dla wojska oraz służb mundurowych. W ramach współpracy z PGZ zakład może produkować m.in. komponenty do pojazdów opancerzonych, czołgów czy systemów minowania. W halach produkcyjnych możliwe będzie także spawanie opancerzonych kabin do wojskowych samochodów, takich jak Jelcz, czy udział w produkcji mostów szturmowych.

Jak podkreśla prezes PGG Łukasz Deja, w obecnej sytuacji geopolitycznej spółka chce włączyć się w działania wzmacniające bezpieczeństwo państwa. Obecnie firma pełni ważną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego, a w przyszłości ma również wspierać rozwój polskiego przemysłu obronnego.

Zakład Remontowo-Produkcyjny PGG zatrudnia ponad 700 pracowników i dysponuje rozbudowaną infrastrukturą produkcyjną, w tym ośmioma halami o łącznej powierzchni ponad 2 hektarów oraz licznymi stanowiskami spawalniczymi i obrabiarkami sterowanymi numerycznie.

Rozwój produkcji na potrzeby obronności to także odpowiedź na spadającą liczbę zamówień z sektora górniczego. Wraz z transformacją branży i ograniczaniem wydobycia węgla zapotrzebowanie na sprzęt dla kopalń maleje. Współpraca z Polską Grupą Zbrojeniową ma pozwolić utrzymać potencjał techniczny oraz miejsca pracy w zakładzie.

Foto i źródło: PGG