Pięć tysięcy mieszkań z SRK i 200 milionów złotych na rewitalizację. Premier Tusk odwiedził Bytom
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2025-05-26
Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz oraz prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA Jarosław Wieszołek podpisali dziś, 26 maja, list intencyjny dotyczący przejęcia przez miasto Bytom całego zasobu mieszkaniowego SRK SA leżącego w granicach miasta. To ponad 5 tysięcy lokali w ponad 900 budynkach. To nie wszystko, co wydarzyło się dziś, gdy miasto odwiedził szef polskiego rządu Donald Tusk.
O komunalizację zasobu górniczej spółki miasto starało się od dawna, a rozmowy z Ministerstwem Aktywów Państwowych prowadzili prezydent Mariusz Wołosz, zastępca prezydenta Michał Bieda, posłanka Monika Rosa oraz senatorka Halina Bieda.
– Przejęcie przez miasto zasobu mieszkaniowego Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA jest krokiem, na który mieszkanki i mieszkańcy Bytomia czekali z niecierpliwością. Jesteśmy usatysfakcjonowani, że nasze wieloletnie rozmowy i starania przyniosły efekt. Nie byłoby to możliwe gdyby nie nowy zarząd SRK i przychylność Ministerstwa Aktywów Państwowych – mówi prezydent Mariusz Wołosz. – Ponieważ to pierwsze na tak dużą skalę przejęcie przez gminę mienia od SRK SA, skoncentrujemy nasze siły, by móc ten proces przeprowadzić szybko i sprawnie – dodaje prezydent.
Była to zresztą jedna z zapowiedzi wyborczych prezydenta. Mówił o tym przed wyborami również premier. Dla Spółki Restrukturyzacji Kopalń podpisanie listu intencyjnego to także pewien przełom.
– Po wielu miesiącach żmudnych negocjacji i pracy wielu ludzi udało się wypracować porozumienie pomiędzy SRK a Miastem Bytom dotyczące przejęcia zasobu mieszkaniowego Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA. Wiem, że z jednej strony jest to duży sukces i dobry znak dla innych samorządów, ale też duża odpowiedzialność dla Bytomia – mówił dziś, podczas spotkania Prezes Rady Ministrów Donald Tusk.
Zadowolenia z tego kroku nie kryje też szef SRK.
– To kamień milowy w naszej nowej polityce mieszkaniowej. Naszym celem jest racjonalne wykorzystanie wszystkich zasobów właśnie po to, by wspomagać rozwój regionu i dynamizować procesy transformacyjne, również w sferze społecznej. Podpisanie listu intencyjnego z Bytomiem jest najlepszym tego świadectwem – mówi Jarosław Wieszołek prezes SRK SA.
W poniedziałkowym podpisaniu listu intencyjnego udział wzięli również Robert Kropiwnicki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.
– To doskonała wiadomość dla miasta, ale przede wszystkim dla jego mieszkańców, a z drugiej strony przykład na bardzo dobrą współpracę samorządu i strony rządowej. Zwiększenie zasobu miejskiego o kilka tysięcy mieszkań, to dla Bytomia szansa na jego dalszy rozwój i zwiększenie oferty mieszkaniowej, a dla mieszkańców bezpieczeństwo i racjonalne gospodarowanie zasobami – podkreśla Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego.
Mieszkańcy nieraz podkreślali
Kwestie związane z pogórniczym majątkiem – zwłaszcza z drogami czy zasobem mieszkaniowym – są od lat jednym z głównych tematów rozmów podczas cyklicznych spotkań prezydenta Mariusza Wołosza z mieszańcami poszczególnych dzielnic. Mieszkańcy wielokrotnie zgłaszali potrzebę przejęcia przez gminę lokali zarządzanych przez SRK SA.
Na mocy porozumienia z SRK SA, do końca 2026 roku, miasto Bytom przejmie cały zasób mieszkaniowy spółki – 5352 lokale mieszkalne w 923 budynkach. Po komunalizacji tego zasobu – zaznacza miasto w oficjalnym komunikacie – mieszkaniami zarządzać będą Bytomskie Mieszkania. Dzięki temu, docelowo liczba wszystkich mieszkań w zarządzie Bytomskich Mieszkań wzrośnie o ponad 55%.
Ze stabilnym czynszem i korzystną ofertą wykupu
Ze względu na liczbę nieruchomości, ich zróżnicowany stan prawny oraz stopień skomplikowania procesu ich przejmowania, proces ten będzie rozłożony na etapy. W pierwszym etapie przejmowane będą budynki należące do SRK, ale stojące na miejskich gruntach. W drugim etapie przejęte zostaną natomiast te, które w 100 procentach są własnością spółki i na terenie których nie ma wspólnot mieszkaniowych. W kolejnym – mieszkania SRK we wspólnotach mieszkaniowych.
Ponieważ lokale wejdą w zasób gminy Bytom, dla mieszkańców będzie wiązało się to z konkretnymi korzyściami. Mieszkańcy zachowają prawo do wykupu mieszkań z bonifikatą, a stawka czynszowa ustanowiona będzie jak za lokal komunalny.
Drogi i tereny poprzemysłowe SRK przekazała już gminie
Przekazanie budynków i lokali mieszkalnych przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń miastu, to kolejny krok – zaznacza urząd – w komunalizacji zasobów spółki. Przypomnijmy, że w październiku 2024 r. gmina Bytom przejęła nieodpłatnie od Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA działki przy ul. Łużyckiej i Piłkarskiej o powierzchni 12,3 ha. Na działkach tych wspólnie z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną wybudujemy centrum innowacyjności i przedsiębiorczości – akcelerator biznesowy KSSENON.
Wcześniej Bytom przejął od SRK także drogi, m.in. fragmenty ul. Małachowskiego, Zakątek, Grota Roweckiego, Tuwima, część dróg wewnętrznych przy ul. Francuskiej, Racjonalizatorów, Dzierżonia i Energetyki, fragmenty ul. Worpie, Łużyckiej, Strzelców Bytomskich, Mikołaja Reja, Sikorskiego, Wrocławskiej, Olimpijskiej oraz działki, na których niegdyś znajdował się szyb południowy.
Źródło: UM Bytom
Fot. Marcin Hirnyk