Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Piekarski Paragon wychodzi poza granice miasta

Autor: w dniu 2023-08-29

"Piekarski Paragon" to akcja, która została zapoczątkowana w maju tego roku. Chodzi o to, by kupując wyroby w jednej z piekarskich piekarni, pizzerii i dwóch innych lokalach podzielić się nimi z potrzebującymi, przypinając paragon do specjalnie w tym celu wyznaczonej tablicy. Potrzebujący przychodzi, korzysta z takiego wydruku fiskalnego i może bez ponoszenia kosztów kupić coś do jedzenia. 

Akcja "Piekarski Paragon", jak przekazywali jeszcze w maju jej organizatorzy, polega na tym, że osoba, która chce pomóc innym, kupuje wybrany produkt w jednej z piekarni Tradycja, Pizzerii Brothers Pizza, Codzienna Piekarnia Kawiarnia, lokalu Stary Bifyj i otrzymuje za nie paragon.
Następnie zostaje on przypięty do specjalnej tablicy umieszczonej w punkcie sprzedaży. Osoba potrzebująca może przyjść, odpiąć wydruk z tablicy i wymienić go na wymieniony na nim produkt – bez ponoszenia kosztów. Organizatorem wydarzenia jest piekarski radny Daniel Pliszka.
-W skrócie: kupujesz i dostajesz paragon, który przypinasz do tablicy, sprzedawca odkłada towar, który może odebrać osoba potrzebująca – podsumowuje radny Daniel Pliszka.
Akcja ta ma na celu pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Jednocześnie, dzięki takiej formie pomocy – dodaje Pliszka – osoby te nie muszą prosić bezpośrednio o wsparcie, co dla wielu z nich jest ważne ze względu na poczucie wstydu lub zależności.

Przykład zaczerpnięty z social mediów

Jak narodziła się ta idea? Szczegółami podzieliła się z nami inicjatorka wydarzenia.
-Kiedyś na FB widziałam, że w jakimś mieście jest taka piekarnia. Pomyślałam czemu nie w Piekarach. Wystarczył jeden telefon do Radnego Pliszki. I zaczęliśmy działać. Myślę, że to fajna sprawa. Chyba jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, co ma 6 punktów gdzie można wieszać paragony – przekazała nam pomysłodawczyni przedsięwzięcia Ewa Krawczyk.
Wsparcie w zakupie i logistyce udzielili, jak informuje Pliszka, radny Łukasz Ściebiorowski, Przewodniczący Rady Miasta Piekary Śląskie Tomasz Wesołowski oraz mieszkańcy Marian SzmidtEwelina Kocjan-Gałuszka oraz inicjatorka przedsięwzięcia Ewa Krawczyk. Akcja odbywa się w sieci Tradycja, Pizzerii Brothers Pizza, Codzienna Piekarnia Kawiarnia i lokalu Stary Bifyj. Wszystkie one umożliwiają przypięcie paragonów na specjalnej tablicy.

Akcja rozszerza się o kolejne miasto

Akcja Piekarski Paragon wychodzi poza granice miasta. Inicjatywa, która ma wspierać osoby potrzebujące ma teraz swój odpowiednik w sąsiednim Chorzowie. Na czym to polega? Schemat działania jest taki sam, jak w przypadku Piekar Śląskich.

– Kupują towar, nie odbierają, a paragon wieszają na specjalnie oznaczonej tablicy. Osoby, które są w potrzebie, bo takich nie brakuje, mogą ten paragon z tablicy zabrać, wymienić na pieczywo czy inne wyroby cukiernicze i skorzystać. Tak naprawdę szerzymy dobro w ramach akcji Paragon Dobroci. To Chorzów – trzy lokalizacje, ale na pewno będziemy to rozszerzać na inne miasta, zatem zachęcam wszystkich do udziału – tłumaczy piekarski radny Łukasz Ściebiorowski

Paragony Dobroci można zostawiać w chorzowskich piekarniach Kristof przy ulicy Krzyżowej, Wolności i Stefana Batorego.