Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Piekarskie szkoły średnie zachęcają uczniów. Zobacz, co oferują!

Autor: w dniu 2024-05-10

Młodzi ludzie, którzy stoją przed wyborem szkoły średniej, mają niełatwe zadanie. Bogatą ofertę edukacyjną mają do zaproponowania Piekary Śląskie. Działające tu placówki edukacyjne:  Akademicki Zespół Szkół, Zespół Szkół nr 1 oraz Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych przybliżają kierunki kształcenia.

Piekarskie szkoły średnie mają do zaproponowania młodym ludziom wiele różnorodnych kierunków, zatem jest w czym wybierać. Niezależnie od zapatrywań, każdy może znaleźć coś dla siebie.

Akademicki Zespół Szkół w Piekarach Śląskich

OTWIERA DRZWI DO PRZYSZŁOŚCI ROZWIŃ SKRZYDŁA W AZS – WYBIERZ SWÓJ WYMARZONY PROFIL

I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego oferuje możliwość nauki w klasach o następujących profilach:

1) ogólnym
2) psychologiczno – pedagogicznym
3) kosmetycznym
4) przygotowania wojskowego
5) służby pożarniczej
6) mistrzostwa sportowego – piłka ręczna

Informacje o profilach klas:

Klasa o profilu ogólnym

 • decydując się na naukę w tej klasie można wybrać trzy przedmioty na poziomie rozszerzonym spośród: języka polskiego, języka angielskiego, wiedzy o społeczeństwie, historii, biologii, chemii, matematyki, fizyki, geografii
 • do wyboru drugi język obcy – niemiecki lub hiszpański
 • zajęcia, warsztaty i wykłady organizowane przez uczelnie wyższe
 • wycieczki w kraju i za granicą
 • zajęcia dodatkowe z przedmiotów maturalnych
 • warsztaty rozwijające zainteresowania – wyjazdy do teatru, filharmonii, opery, kina

Klasa o profilu  psychologiczno-pedagogicznym

 • jest stworzona dla osób, które chcą dobrze przygotować się do matury, a w przyszłości studiować na wyższych uczelniach psychologicznych i pedagogicznych
 • uczeń wybierający tę klasę zostanie wyposażony w umiejętność porozumiewania się językiem migowym, którego będzie się uczył przez cały okres nauki w liceum
 • uczeń zdobędzie wiedzę z zakresu psychologii i pedagogiki
 • w tej klasie można wybrać dwa przedmioty na poziomie rozszerzonym spośród: historii, języka angielskiego, języka polskiego, biologii, chemii
 • do wyboru drugi język obcy – niemiecki lub hiszpański

Klasa o profilu kosmetycznym

 • to idealny wybór dla uczniów, którzy interesują się pielęgnacją urody, wizażem i najnowszymi trendami w kosmetologii
 • w czasie zajęć zapewniamy wszystkie niezbędne akcesoria oraz kosmetyki do zabiegów renomowanych polskich i zagranicznych firm kosmetycznych
 • atutem naszej szkoły jest nowoczesna i w pełni profesjonalnie wyposażona pracownia kosmetyczna
 • decydując się na naukę w klasie o profilu kosmetycznym wybierasz dwa przedmioty rozszerzone z następujących: język polski lub język angielski, historia lub biologia
 • do wyboru drugi język obcy – niemiecki lub hiszpański
 • na terenie szkoły dodatkowo będą organizowane liczne szkolenia i warsztaty prowadzone przez przedstawicieli wiodących firm na rynku kosmetycznym, podczas których otrzymasz certyfikaty i dyplomy, ułatwiające w późniejszym czasie znalezienie dobrej pracy

Klasa o profilu wojskowym – Oddział Przygotowania Wojskowego

 • klasa jest objęta patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej i Jednostki Wojskowej 34 dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej
 • Ministerstwo Obrony Narodowej zapewnia wyposażenie i sprzęt wojskowy
 • skierowana jest do uczniów, którzy chcieliby rozwinąć zainteresowania z szeroko rozumianej wojskowości
 • zajęcia w tej klasie obejmują część teoretyczną i praktyczną i odbywają się w umundurowaniu zgodnym ze wzorem obowiązującym w Wojsku Polskim
 • decydując się na naukę w tej klasie można wybrać dwa przedmioty rozszerzone z następujących: język angielski lub wiedza o społeczeństwie, geografia lub chemia
 • do wyboru drugi język obcy – niemiecki lub hiszpański

Klasa o profilu służby pożarniczej

 • to dobry wybór dla uczniów, którzy chcieliby rozwinąć zainteresowania z szeroko rozumianego ratownictwa i zapoznać się z podstawami wiedzy pożarniczej.
 • zajęcia w tej klasie obejmują część teoretyczną i praktyczną i odbywają się na terenie wybranych jednostek PSP i OSP
 • uczniowie uczęszczają na zajęcia w umundurowaniu zgodnym ze wzorem obowiązującym w Straży Pożarnej
 • decydując się na naukę w tej klasie można wybrać dwa przedmioty rozszerzone z następujących: język angielski lub wiedza o społeczeństwie, geografia lub chemia
 • do wyboru drugi język obcy – niemiecki lub hiszpański

Klasa mistrzostwa sportowego – piłka ręczna

 • treningi odbywają się pod okiem doświadczonego trenera w wymiarze 10 godzin tygodniowo w hali klubu MKS Olimpia Piekary Śl.
 • uczniowie biorą udział w zajęciach wychowania fizycznego w wymiarze 6 godzin tygodniowo
 • decydując się na naukę w tej klasie można wybrać trzy przedmioty na poziomie rozszerzonym spośród: języka polskiego, języka angielskiego, wiedzy o społeczeństwie, historii, biologii, chemii, matematyki, fizyki, geografii
 • do wyboru drugi język obcy – niemiecki lub hiszpański

I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego jest szkołą nowoczesną, innowacyjną, uczącą zarówno w sposób tradycyjny w murach szkoły, a także poprzez udział w różnego rodzaju warsztatach i wykładach organizowanych przez uczelnie, z którymi podpisano umowy partnerskie.

Możliwe jest wybranie przedmiotów w zakresie rozszerzonym zgodnie z zainteresowaniami ucznia i profilami klas, dzięki czemu można skuteczniej przygotować się do egzaminu maturalnego oraz wyboru ścieżki zawodowej.  Nauka odbywa się w zespołach międzyklasowych, co daje możliwość  łączenia  przedmiotów rozszerzonych.

Pracownie szkolne są bardzo dobrze wyposażone. Wszystkie sale posiadają tablice multimedialne lub rzutniki oraz nowoczesne pomoce naukowe, a lekcje wychowania fizycznego odbywają się m.in. na szkolnym Orliku i w siłowni. Cały budynek został wyremontowany i poddany termomodernizacji.

Młodzież liceum jest ciekawa świata i wie, że podróże kształcą, dlatego chętnie bierze udział w wycieczkach. Zwiedzono dotąd Paryż, Londyn i Pragę, ale chętni mają apetyt na więcej.

Chcąc uzupełnić swoją wiedzę o świecie, uczniowie  poznają techniki sztuki teatralnej, odkrywają piękno muzyki, wyjeżdżając do kin, teatrów czy filharmonii.

Szkoła umożliwia rozwój pasji artystycznych swoich uczniów, organizując zajęcia, których efekty możemy podziwiać podczas różnych uroczystości szkolnych i miejskich.

Społeczność piekarskiego liceum nie pozostaje obojętna na potrzeby innych ludzi. Często angażuje się w szeroko rozumianą działalność charytatywną, organizując imprezy, z których dochód przeznaczany jest na wsparcie potrzebujących. Dodatkowo co roku społeczność szkolna przygotowuje miejski Finał WOŚP, a także współpracuje z piekarską ochronką.

Szkoła znajduje się w centrum miasta, co ułatwia dojazd komunikacją miejską.

Informacje opisywane są na bieżąco w mediach społecznościowych: Facebooku, Instagramie, TikToku, a także na stronie internetowej.

Zespół Szkół nr 1 w Piekarach Śląskich

ZS1 w Piekarach Śląskich to Technikum nr 1 im. Jacka Karpińskiego oraz II Liceum Ogólnokształcące.

Placówka proponuje ścieżki edukacji, które otwierają wiele drzwi na przyszłość – zarówno na realizację pasji zawodowych w prężnie rozwijających się branżach, jak i opcję kontynuowania nauki na studiach wyższych.

Kierunki oferowane przez szkołę dostosowywane są do potrzeb rynku pracy, a program kształcenia uwzględnia dużo ciekawych zajęć teoretycznych i praktycznych.

Zespół Szkół nr 1 szczyci się bardzo wysoką zdawalnością egzaminów zewnętrznych – zawodowych i maturalnych. Kadra nauczycielska stawia na innowacje, współpracę, dialog i przyjazną atmosferę. Szkoła jest bogato wyposażona w nowoczesny sprzęt oraz posiada na bieżąco aktualizowane zasoby techniczne, a także realizuje projekty unijne.

Technikum nr 1 im. Jacka Karpińskiego w Piekarach Śląskich

Technikum nr 1 im. Jacka Karpińskiego pisze o sobie tak:

Rozpocznij swoją przygodę z wiedzą i praktyką w naszym Technikum nr 1! Witamy w świecie możliwości, gdzie każdy młody człowiek może znaleźć swoją ścieżkę do przyszłej kariery. Nasze 5-letnie Technikum oferuje szeroki wybór kierunków, dostosowanych do dynamicznie zmieniającego się świata pracy i technologii.

Kształci w następujących kierunkach:

Technik informatyk

Idealny dla miłośników technologii i komputerów. Uczniowie uczą się między innymi programowania aplikacji internetowych, zarządzania sieciami, a także tworzenia i serwisowania urządzeń IT oraz tworzenia baz danych.

Technik grafiki i poligrafii cyfrowej

Kierunek dla kreatywnych umysłów, pragnących rozwijać umiejętności w grafice komputerowej, projektowaniu 3D, obróbce cyfrowej zdjęć oraz tworzeniu materiałów reklamowych.

Technik logistyk

Idealny dla tych, którzy interesują się organizacją, planowaniem i zarządzaniem procesami transportowymi, magazynowymi oraz spedycją.

Technik elektryk

Skierowany do przyszłych ekspertów od systemów elektrycznych, oferujący praktyczną naukę w zakresie montażu, obsługi oraz programowania urządzeń elektrycznych.

Szkoła łączy teorię z praktyką, oferując bogato wyposażone pracownie, profesjonalne oprogramowanie, a także współpracę z lokalnymi firmami i instytucjami. Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w wyjazdach dydaktycznych, praktykach zawodowych, a także zdobywania certyfikatów branżowych.

Dołącz do nas i rozpocznij swoją edukacyjną podróż w świecie technologii, grafiki, logistyki czy elektryki. Nasze technikum to miejsce, gdzie pasje spotykają się z wiedzą i praktycznymi umiejętnościami, otwierając drzwi do przyszłej kariery!

II Liceum Ogólnokształcące 

Klasy mundurowe w 4-letnim liceum, skupiające się na przygotowaniu do pracy w Policji oraz Izbie Celno-Skarbowej, oferują unikalne możliwości edukacyjne dla młodych ludzi zainteresowanych karierą w służbach publicznych. Oto ich charakterystyka, zalety i perspektywy zawodowe:

Klasa policyjna

 • Przygotowanie do Pracy w Policji: Uczniowie uczą się podstaw prawnych, technik interwencji, samoobrony, a także zdobywają umiejętności niezbędne do pracy w policji.
 • Rozwój Umiejętności Praktycznych: Przez zajęcia praktyczne, symulacje i ćwiczenia, uczniowie rozwijają umiejętności komunikacyjne, zarządzania kryzysowego i pracy zespołowej.
 • Współpraca z Instytucjami: Bliska współpraca z lokalną policją oraz inne wyjazdy edukacyjne, w tym do komend i jednostek policyjnych, umożliwiają zdobycie realnego wglądu w pracę policjanta.

Klasa celno-skarbowa

 • Wiedza o Administracji Celnej i Skarbowej: Uczniowie poznają zasady funkcjonowania administracji celnej, prawa celnego, a także międzynarodowego obrotu towarowego.
 • Praktyczne Umiejętności w Obszarze Cła: Nauka obejmuje obsługę celno-skarbową, w tym procedury celne, wykorzystanie specjalistycznych programów i systemów.
 • Współpraca z Urzędami i Instytucjami: Praktyki i wycieczki do Izby Celno-Skarbowej oraz innych instytucji dają możliwość zrozumienia realiów pracy w urzędach skarbowych i celników.

Przyszłość i zalety zawodu policjanta i urzędnika celno-skarbowego:

 • Stabilność zawodowa: kariera w policji czy w służbach celno-skarbowych oferuje stabilne zatrudnienie i jasną ścieżkę kariery.
 • Różnorodność zadań: obie role oferują szerokie spektrum zadań i wyzwań, od pracy biurowej po działania terenowe.
 • Wpływ na społeczeństwo: praca w tych służbach to możliwość realnego wpływania na bezpieczeństwo i porządek publiczny, a także ochronę interesów ekonomicznych kraju.
 • Rozwój osobisty i zawodowy: praca wymaga ciągłego rozwoju, szkoleń oraz podnoszenia kwalifikacji, co sprzyja osobistemu rozwojowi.

Klasy mundurowe w szkole to doskonały wybór dla młodych ludzi, którzy poszukują zawodu z misją, oferującego stabilność, rozwój i możliwość służenia społeczeństwu.

Szczegóły opisywane są za pośrednictwa fanpage'a na Facebooku Zespołu Szkół nr 1.

Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych w Piekarach Śląskich

Do zapoznania się z ofertą zachęca też Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych. Zaprasza do poznania szczegółów:

Drodzy Uczniowie! Lada chwila nastąpi ważny dla Was moment – wybór dalszej ścieżki kształcenia, wybór zawodu, wybór zajęcia jakim będziecie zajmować się w przyszłości, a co za tym idzie – wybór szkoły. Oto kilka informacji, co Wam ma do zaoferowania ZSTZ – Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych w Piekarach Śląskich.

Technikum nr 2

 • nauka w technikum trwa 5 lat,
 • w trakcie nauki uczniowie zdają egzaminy zawodowe, tym samym zdobywając kwalifikacje w danym zawodzie; absolwent szkoły uzyskuje tytuł technika,
 • zdanie egzaminu maturalnego pozwala absolwentom kontynuować edukację na uczelniach wyższych,
 • w ofercie Technikum nr 2 znajdują się zawody z branży usługowej: technik technologii żywności, technik hotelarstwa, technik usług kelnerskich.

Branżowa Szkoła I-go stopnia

 • nauka w szkole branżowej I-go stopnia trwa 3 lata,
 • w trakcie nauki można zdobyć wiedzę i umiejętności w ramach jednej kwalifikacji w danym zawodzie,
 • nauka zawodu odbywa się w szkole i w wybranym przez ucznia zakładzie pracy,
 • za wykonaną pracę co miesiąc uczeń otrzymuje wynagrodzenie,
 • w szkole branżowej I-go stopnia prowadzone są klasy integracyjne,
 • w klasie trzeciej uczeń zdaje egzamin zawodowy i uzyskuje tytuł czeladnika,
 • po zakończeniu szkoły można rozpocząć karierę zawodową lub kontynuować naukę w szkole branżowej II-go stopnia lub w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych.

Branżowa Szkoła II-go stopnia

 • nauka w szkole branżowej II-go stopnia odbywa się w trybie zaocznym i trwa 2 lata,
 • mogą do niej uczęszczać absolwenci szkoły branżowej I-go stopnia lub absolwenci Zasadniczej Szkoły Zawodowej, począwszy od rocznika 2012/2013, którzy chcą zdobyć kolejną kwalifikację w ramach zawodu, którego wcześniej się uczyli i uzyskać tytuł technika,
 • przedmioty zawodowe odbywają się w ramach kwalifikacyjnych kursów zawodowych na terenie szkoły,
 • absolwent szkoły branżowej II-go stopnia może przystąpić do matury, a następnie kontynuować naukę na uczelniach wyższych.

IV Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych

 • nauka w liceum dla absolwentów szkoły branżowej I stopnia trwa 3 lata i odbywa się w trybie zaocznym
 • nauka w szkole kończy się egzaminem maturalnym
 • absolwent liceum ogólnokształcącego dla dorosłych zdobywa wykształcenie średnie i może kontynuować naukę na uczelniach wyższych
 • Liceum dla dorosłych znacznie zwiększa szanse na rynku pracy

 

Fanpage na Facebooku Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych

Od 13 maja do 17 czerwca 2024 r. będzie uruchomiona platforma naborowa dla kandydatów do klas pierwszych, w związku z rozpoczynającym się niebawem naborem do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025. Konieczne jest zalogowania się na platformie oraz złożenia za jej pośrednictwem wniosku w formie elektronicznej o przyjęcie do wybranej szkoły we wskazanym terminie.

Link do strony logowania: https://slaskie.edu.com.pl/kandydat