Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Pielgrzymka Stanowa Mężczyzn i Młodzieńców 2024

Autor: w dniu 2024-05-21

Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej odbędzie się tradycyjnie w ostatnią niedzielę maja, czyli 26 maja 2024 r. pod hasłem: "Jestem w Kościele". Kalwaryjskie Wzgórze znów zapełni się pielgrzymami z całej Polski.

Pielgrzymki stanowe mają bogatą historię. Nie bez przyczyny Piekary Śląskie określane są duchową stolicą Śląska, a Matka Boża Piekarska czczona jest jako Matka Miłości i Sprawiedliwości Społecznej. Do Piekar Śląskich pielgrzymowali goście, wśród których byli m.in. kardynałowie Stefan Wyszyński, Franciszek Macharski i Józef Glemp. W latach 1965-1978 Słowo Boże na Kalwarii głosił także Karol Wojtyła.

Parafia Imienia NMP i Św. Bartłomieja będzie relacjonować wydarzenie w internecie.

Program Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców:

8.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
8.30 – Modlitwa różańcowa.
9.30 – Procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię. Powitanie pielgrzymów. Słowo społeczne abp. Adriana Galbasa, metropolity katowickiego.
11.00 – Msza św. pod przewodnictwem i z homilią abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski.
13.45 – Godzina ewangelizacyjna z klerykami Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.
15.00 – Nabożeństwo majowe pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Roberta Chrząszcza.
16.00 – Procesja do bazyliki piekarskiej. Zakończenie pielgrzymki

UTRUDNIENIA W RUCHU

Zamknięcia dróg i zakaz parkowania

Na terenie miasta nastąpi zmiana organizacji ruchu. 26 maja wprowadzony zostanie zakaz poruszania się pojazdów na ul. Bytomskiej (poza samochodami uprawnionych służb) na odcinku od skrzyżowania z ul. Ziętka do skrzyżowania z ul. Papieża Jana Pawła II w godzinach od 7.00 do 18.00.

W dniach 25 maja od godziny 17.00 do 26 maja do godz. 18.00 wprowadzony będzie zakaz zatrzymywania się i postoju na ul. Bytomskiej od skrzyżowania z ul. Ziętka do ul. Studziennej, na ul. Studziennej, ul. Ficka, ul. Popiełuszki oraz Placu Maryjnym.

Gdzie możemy zaparkować?

  • parking przy ul. Ziętka – na wysokości byłej KWK Piekary,
  • ul. Chopina (strona prawa, jadąc od ul. Pod Lipami),
  • ul. Karola Miarki, parking przy Centrum Handlowym.

Handel

Zakaz handlu, podobnie jak w latach ubiegłych, obowiązywał będzie przy ul. Bytomskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Pod Lipami do skrzyżowania z  ul. Ziętka. Handel odbywać się będzie wyłącznie dla posiadaczy zezwoleń Urzędu Miasta Piekary Śląskie. Stanowiska handlowe zostaną usunięte do godz. 18.00 w dniu 26 maja.

"Wszyscy jesteście ekstraklasą". Odbyła się pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich

Komunikacja miejska

26 maja w godzinach 7.00 – 18.00 wprowadzone będą zmiany w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej na zamkniętym odcinku ul. Bytomskiej. Wyłączone zostaną przystanki Piekary Bazylika (w obu kierunkach) oraz Piekary Dwór (w kierunku Bytom). Autobusy pojadą ul. Bytomską następnie skręcą w ul. Ziętka i skierują się do ul. Papieża Jana Pawła II.