Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Podpisano umowę na dokończenie budowy fontanny solankowej w Giszowcu

Autor: w dniu 2024-02-02

Przetarg rozstrzygnięty, umowa podpisana, zatem budowa fontanny solankowej wchodzi w kolejny etap. To dobra informacja dla tych, którzy przyglądają się realizacji zadania, który to proces znacząco przesunął się w czasie. Wiadomo, kiedy mają zakończyć się prace.

Przetarg na dokończenie budowy fontanny solankowej w Giszowcu wygrała firma NTCE Andrzej Owczarz z siedzibą w Żorach. 1 lutego katowicki Zakład Zieleni Miejskiej podpisał z wykonawcą umowę o wartości 306 tys. zł na realizację tej inwestycji. Termin wykonania to niewiele ponad 3 miesiące liczone od momentu podpisania umowy.

– Jesteśmy na ostatniej prostej, by wiosną, po zakończeniu budowy i koniecznych odbiorach, udostępnić mieszkańcom Giszowca i okolic fontannę solankową. Będzie to kolejne miejsce do relaksu i wypoczynku, w którym będzie można zadbać o swoje zdrowie dzięki walorom, jakie daje wdychanie solanek. W ubiegłym roku oddaliśmy do użytku mieszkańców tężnię na os. Tysiąclecia, a z pierwszej takiej realizacji, od 2019 r. mieszkańcy korzystają w Zadolu – przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W ramach zadania, informuje katowicki magistrat, wykonawca musi dokończyć budowę fontanny. Chodzi między innymi o instalację elektryczną oraz mechanizm fontanny, którego zadaniem jest wypuszczanie i ponowne pobieranie wody. Do zamontowania są też, wyliczają urzędnicy, ozdobne tafle z bezpiecznego szkła, podświetlenie, dysze, a także zabezpieczenie włazami wejść do komór technologicznych. Kiedy te prace zostaną wykonane, przyjdzie czas na pomiary i rozruch, ale wykonawca zamontuje też – w ramach realizowanego zadania – także elementy małej architektury: ławki z podłokietnikami, siedziska miejskie, kosze na śmieci, stojak na rowery i oprawy gruntowe LED.

Trudności z wykonawcą wydłużyły prace

Z związku z tym, że realizacja zadania przeciąga się w czasie, katowicki magistrat przybliża szczegóły tego stanu rzeczy. Chodzi o konieczność rozwiązania umowy z jedną i podpisanie umowy z kolejną firmą.

– Budowa fontanny solankowej w Giszowcu jest projektem, którego realizacja trwa znacznie dłużej niż tego chcieliśmy. Musieliśmy rozwiązać umowę z wykonawcą w zeszłym roku, ponieważ były bardzo duże opóźnienia, a w konsekwencji cała inwestycja była zagrożona. Ostatecznie brak działań ze strony wykonawcy spowodował, że musieliśmy rozwiązać umowę i poszukać nowego wykonawcy – podkreśla dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach Mieczysław Wołosz.

Budowa fontanny solankowej miała zakończyć się, podkreśla magistrat, do 30 kwietnia ub.r. Pojawiły się jednak znaczne opóźnienia w realizacji prac w stosunku do harmonogramu. Pomimo wzywania wykonawcy do wyznaczenia nowego terminu zakończenia robót nie podjął on, zaznacza urząd, dalszych działań. W związku z tym ZZM zmuszony był do rozwiązania umowy i nałożenia kary umownej. Do przetargu na dokończenie budowy zgłosiły się cztery firmy, a zaproponowane kwoty mieściły się w przedziale od 306 tys. zł do 476 tys. zł. Całkowity koszt realizacji zadania będzie wynosił ponad 690 tys. zł.

Fontanna solankowa znajduje się pomiędzy ulicami Wojciecha i Batalionów Chłopskich w Giszowcu. Projekt został zgłoszony jako zadanie lokalne dla dzielnicy Giszowiec w VI edycji Budżetu Obywatelskiego i uzyskał ponad 3,6 tys. głosów. Solanka, którą ma być zasilana fontanna, ma zdrowotne właściwości. Jej wdychanie pomaga walczyć z takimi chorobami, jak np. schorzenia zatok i górnych dróg oddechowych, nadciśnienie, alergie czy choroby reumatyczne.