Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Policjanci zabezpieczają niewybuchy

Autor: w dniu 2024-07-02

Policjanci wspólnie ze strażnikami miejskimi z Mysłowic zabezpieczają miejsce odnalezienia niewybuchów z czasów II wojny światowej. Koniecznością stanie się przetransportowanie ich we właściwe miejsce, by dokonać kontrolowanej detonacji.

Dyżurny mysłowickiej komendy otrzymał wczoraj zgłoszenie od  mężczyzny spacerującego w lesie  w dzielnicy Janów. Wynikało z niego, że odnaleziono niewybuchy. Na miejsce skierowany został patrol wraz z policjantem z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego, który potwierdził, że przedmioty te to 5 pocisków moździerzowych i 4 pociski artyleryjskie z czasów II wojny światowej.

Niewybuchy w Mysłowicach. Trwają działania służb

Teren został wygrodzony, z uwagi na znaczną odległość od zabudowań, nie było konieczne, by zarządzać ewakuację. Policjanci wspólnie ze strażnikami miejskimi z Mysłowic zabezpieczają obecnie to miejsce przed dostępem osób postronnych. Niewybuch zostanie usunięty przez saperów z jednostki wojskowej w Gliwicach jeszcze dziś.

Policjanci przypominają, jak należy zachować się w przypadku ujawnienia przedmiotu przypominającego niewybuch. Podkreślają, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem przenosić, dotykać ani rozbrajać. Miejsce, gdzie się ono znajduje, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, a w szczególności dzieci. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy to miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć.

O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę Policji. Mundurowi zabezpieczą teren i powiadomią saperów. Pamiętajmy, że bardzo duże pociski mogą mieć pole rażenia dochodzące nawet do kilkuset metrów.