Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Powieje chłodem w Katowicach. Ruszył Tydzień Zimna

Autor: w dniu 2024-01-02

Tydzień zimna, skarbów, rysunku, żywności czy sztucznej inteligencji – to tygodnie tematyczne zaplanowane w styczniu w ramach rozpoczynających się obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Całoroczny program obejmuje 50 tygodni zapełnionych bezpłatnymi warsztatami, wykładami, pokazami i doświadczeniami. Dziś rusza Tydzień zimna.

Tydzień zimna to aż 43 aktywności, od wtorku do niedzieli. Wydarzenia, które przygotowano są skierowane do wszystkich grup odbiorców – od najmłodszych pasjonatów nauki, po osoby starsze.

Uczestnicy wydarzeń będą mieli możliwość zapoznania się z szeroko pojmowanym zagadnieniem zima i niskich temperatur, z którymi mamy do czynienia zarówno w nauce jak i w życiu codziennym. Poruszone zostaną między innymi tematy z zakresu medycyny, biologii, fizyki, geografii, inżynierii, kryminalistyki czy gastronomii. Wyruszymy w kosmos, przeniesiemy się również do skali molekularnej, atomowej a nawet cząstek elementarnych, aby sprawdzić, jakie panują tam temperatury. Poznamy fakty i mity dotyczące zimna i jego wpływu na otoczenie i organizmy żywe. Sprawdzimy, jak niską temperaturę jest w stanie wytrzymać człowiek. Odpowiemy na pytania, co skrywają lodowce i dowiemy się, co nam mówią ślady zachowane dzięki niskim temperaturom. Gorąca atmosfera panująca podczas wykładów, warsztatów czy pokazów nie pozwoli nikomu zmarznąć, nawet jeśli temperatura sięgać będzie zera bezwzględnego – informuje Uniwersytet Śląski.

Na koniec Tygodnia zimna, 7 stycznia od 10:00 do 14:00 zaplanowano finał w Dolinie Trzech Stawów. Przygotowano m.in. morsowanie z Łukaszem Pomrenke i Katowickim Klubem Morsów ARKTYKA, kąpiel na Dolinie Trzech Stawów – sauna, balia mobilna oraz balie z ciepłą wodą, pokazy Ratownictwa Wodnego i Lądowego oraz pokaz zachowania organizmu w trakcie przebywania w zimnej wodzie.

Gościem specjalnym "Tygodnia zimna" będzie Valerjan Romanovski – propagator świadomego kontaktu z zimnem, wielokrotny rekordzista Świata oraz Guinnessa z zakresu możliwości ludzkiego ciała.

Szczegółowy program "Tygodnia Zimna" można znaleźć na stronie internetowej Uniwersytetu Śląskiego https://us.edu.pl/tydzien-zimna-1-7-stycznia-2024/ .

Źródło: Uniwersytet Śląski