Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Powołano Społeczne Ministerstwo Samotności. „Samotność to epidemia XXI wieku”

Autor: w dniu 2023-09-21

To pierwsze w Polsce – Społeczne Ministerstwo Samotności. Spełnia szereg różnych funkcji, a główną jest to, by zachęcić osoby samotne do przebywania z innymi i wyjścia z domu.

Społeczne Ministerstwo Samotności – tak oficjalnie nazywa się nowy lokal przygotowywany w centrum Katowic przez Fundację Wolne Miejsce. W środku – bistro, kawiarnia, sale do ćwiczeń, przy tym gabinet psychologa, terapeuty i trenerzy. Ma służyć tym osobom, które czują się samotne.

Społeczne Ministerstwo Samotności w centrum GZM

Powstało w lokalu przy Mikołowskiej 44 w Katowicach, a otwiera je Fundacja Wolne Miejsce.

-Osoby, które nie mają do kogo się zwrócić – także dosłownie – będą mogły tu przyjść, spotkać się z innymi, zjesć posiłek i wziąć udział w warsztatach – wylicza prezes Fundacji Wolne Miejsce, która otwiera ministerstwo, Mikołaj Rykowski. -Chcemy zapraszać wszystkich potrzebujących do bistro, czyli  restauracji socjalnej, gdzie będzie można każdego dnia zjeść świeży obiad za połowę ceny rynkowej. Będzie kawiarenka, sala ćwiczeń, psychologowie, terapeuci – dodaje prezes Rykowski.

 

Warto zdać sobie sprawę z tego, że samotność jest obecnie bardzo poważnym problemem. Można zatem zadać retoryczne pytanie, czy taka idea jest słuszna, a miejsce – przydatne? Osoby, z którymi rozmawiał Adam Złotorowicz, nie mają wątpliwości, że tak.

-W przypadku mężczyzn do 24. roku życia potrafi być 50 procent osób samotnych. Inna jest samotność młodych, inna samotność seniorów. Ten obiekt ma służyć wszystkim samotnym – komentuje wiceprezydent Katowic, Jerzy Woźniak.

Prezes Fundacji Wolne Miejsce Mikołaj Rykowski dodaje nawet, że podobne przedsięwzięcia powinny zostać zapoczątkowane na skalę kraju.

-Chcemy zachęcić do rządzących krajem, by pomyśleli, aby rządowe ministerstwo do spraw samotności powstało, bo to epidemia XXI wieku – kwituje Rykowski.

Społeczne Ministerstwo Samotności przechodzi na razie remont. Ma być otwarte w połowie października.