Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Pożar plebanii w Kozłowie. Potwierdzono, że zginął ksiądz związany z Tarnowskimi Górami

Autor: w dniu 2023-11-24

Dramatyczne sceny rozegrały się w jednej z miejscowości powiatu gliwickiego. Dziś pewne jest, że osobą, która straciła życie w zdarzeniu to ksiądz związany z Tarnowskimi Górami. Wiadomość potwierdziła Diecezja Gliwicka.

W pożarze, do którego doszło 21 października na terenie plebanii w miejscowości Kozłów w powiecie gliwickim, zginęła jedna osoba. Strażacy przyjęli zgłoszenie po godzinie 7.00. Kiedy udali się na ulicę Marcina, okazało się, już po opanowaniu sytuacji pożarowej, że w miejscu, gdzie doszło do powstania ognia, znajdują się ludzkie szczątki.

Pożar plebanii w Kozłowie. Potwierdzono tożsamość księdza

Po zdarzeniu, do którego doszło w sobotni poranek, parafia św. Mikołaja w Reptach Śląskich wydała komunikat, z którego wynikało, że najprawdopodobniej osobą, która straciła życie w pożarze, jest ks. Andrzej Wandzel. Diecezja Gliwicka potwierdziła 23 listopada, że ludzkie szczątki odnalezione w miejscu zdarzenia, należą do śp. ks. Andrzeja Wandzla, administratora parafii św. Mikołaja w Kozłowie.

Pożar plebanii w Kozłowie. Nie żyje jedna osoba

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Andrzeja Wandzla odbędą się według następującego porządku:

  • piątek, 1 grudnia 2023 r., godz. 17.00 – eksporta, w kościele pw. św. Mikołaja w Kozłowie;
  • sobota, 2 grudnia 2023 r., godz. 10.00 – Msza święta pogrzebowa w kościele pw. św. Mikołaja w Kozłowie oraz pochówek na parafialnym cmentarzu.

Biskup Gliwicki Sławomir Oder – jak przekazał ks. Sebastian Wiśniewski, Kanclerz Kurii – wyraził raz jeszcze wdzięczność wszystkim służbom za wszelkie działania związane z wyjaśnieniem tej tragedii. Szczególne słowa wdzięczności skierowano do wszystkich parafian z Kozłowa za pracę i trud włożone w uporządkowanie miejsca zdarzenia oraz za solidarność i postawę wiary w trudnym doświadczeniu dla parafii.

Ks. Andrzej Wandzel urodził się 18 listopada 1968 r. w Katowicach, w rodzinie Antoniego i Ludwiki z d. Żak. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach i zdaniu egzaminu maturalnego w 1987 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Śląska Opolskiego w Nysie. Po odbyciu studiów i formacji w seminarium, 19 czerwca 1993 r. przyjął święcenia prezbiteratu w katedrze gliwickiej z rąk Biskupa Gliwickiego Jana Wieczorka.

Po święceniach został skierowany jako wikariusz do parafii Wniebowzięcia NMP w Rudach. Następnie posługiwał jako wikariusz w parafiach: Wniebowzięcia NMP w Lubecku (1997-2000); Bożego Ciała w Bytomiu-Miechowiach (2000-2002); św. Wawrzyńca w Zabrzu-Mikulczycach (2002-2006); Krzyża Świętego w Bytomiu-Miechowicach (2006-2008); Nawrócenia św. Pawła w Pyskowicach (jako rezydent, 2008-2009); Wniebowzięcia NMP w Miasteczku Śląskim (2009-2013); św. Mikołaja w Tarnowskich Górach-Reptach Śląskich (2013-2023), gdzie sprawował także opiekę duszpasterską nad pensjonariuszami domu dla seniorów.

01 września 2023 r. został mianowany administratorem parafii św. Mikołaja w Kozłowie, gdzie z zaangażowaniem podjął nowe obowiązki. Zginął tragicznie z pożarze plebanii w Kozłowie 21 października 2023 r.