Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Pożar w Bytomiu. Akcja trwała wiele godzin

Autor: w dniu 2024-01-20

Strażacy zostali wezwani nad ranem w związku z pożarem budynku. W związku z jego złym stanem technicznym zadanie nie było łatwe, a działania trwały kilka godzin.
20 stycznia 2024 roku o godzinie 03:13 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Bytomiu przyjęło zgłoszenie o pożarze pustostanu przy ulicy Huty Julia.

Pożar w Bytomiu. Płonął pustostan

Po przybyciu na miejsce zdarzenia teren zabezpieczono i w wyniku rozpoznania ustalono, że pożarem objęta jest część dachu pustostanu (budynek IV kondygnacyjny, najbliższy budynek oddalony o około 5 metrów). Uzyskano informację od mieszkańców sąsiedniego budynku, że pustostan jest niezamieszkały. Działania straży polegały na podaniu jednego prądu wody w natarciu z drabiny mechanicznej na palący się dach pustostanu. Ze względu na zły stan obiektu podjęto decyzję o prowadzeniu działań gaśniczych z zewnątrz budynku. Na miejsce zdarzenia zadysponowano dodatkowe zastępy.
Dalsze działania polegały, jak relacjonują strażacy, na podaniu dwóch dodatkowych prądów wody z drabin mechanicznych. O godzinie 06:47 pożar został zlokalizowany. Zarządca budynku poinformował, że jest w całości niezamieszkały.
Z uwagi na duże zagrożenie dla ratowników związane ze złym stanem budynku, ryzykiem zarwania się stropów, uszkodzoną klatką schodową oraz małym prawdopodobieństwem przebywania w budynku osób postronnych, przeszukano parterową część budynku oraz wizualnie sprawdzono pomieszczenia dostępne z okien będących w zasięgu drabiny mechanicznej – nikogo nie znaleziono.
O godzinie 16:05 przeprowadzono kontrolę pogorzeliska przy użyciu drabiny mechanicznej i kamery termowizyjnej, nie stwierdzono zagrożenia pożarowego.