Teraz gramy:

Title

Artist
Background

PreZero Arena Gliwice z nagrodą „Zielony Obiekt” MP Power Awards

Autor: w dniu 2024-04-23

PreZero Arena Gliwice otrzymała nagrodę MP Power Awards w kategorii "Zielony Obiekt". Jakie działania proekologiczne sprawiły, że gliwicki obiekt, w którym odbyło się dotąd ponad 1100 wydarzeń i odwiedziło ponad 1,5 miliona gości, otrzymał nagrodę?

Firma PreZero – partner tytularny gliwickiego obiektu zainspirował zespół PreZero Areny Gliwice do wdrożenia szeregu rozwiązań, których celem jest redukcja wpływu obiektu na środowisko naturalne. Operator areny, jak sam informuje, od początku swojej działalności podchodził z ogromnym zaangażowaniem do działań proekologicznych, jednak od momentu rozpoczęcia współpracy wiele zmieniło się na jeszcze lepsze.

-Z pewnością właśnie to zaangażowanie w tworzenie obiektu przyjaznego środowisku, promowanie zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu sprawiło, że jury dwunastej edycji MP Power Awards, złożone z cenionych ekspertów branży, nominowało PreZero Arenę Gliwice do nagrody. Warto podkreślić, że MP Power Awards to jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie spotkań i eventów. Gala MP Power Night, podczas której został ogłoszony zwycięski obiekt, odbyła się 22 kwietnia w Teatrze 6. piętro – informuje spółka.

Dlaczego PreZero Arena Gliwice została zwycięzcą?

PreZero Arena Gliwice jest obiektem, który jako pierwszy w Polsce całkowicie zrezygnował z plastiku w strefie gastronomicznej i wprowadził do użycia wielorazowe kubki, które są wydawane gościom za kaucją. Po ich oddaniu kaucja jest zwracana, a kubki są myte, wyparzane i wykorzystywane podczas kolejnej imprezy. Dzięki temu nie powstają tony odpadów w postaci plastikowych/papierowych kubków, które normalnie trafiałyby do śmieci. Szacuje się, że jedno wydarzenie generowałoby kilkadziesiąt kilogramów takich odpadów.

Ciekawostką jest, że PreZero Arena Gliwice współpracuje z aplikacją To Good To Go, dzięki której znacznie mniej jedzenia ulega zmarnowaniu. Na czym polega ta współpraca? Niesprzedane posiłki i produkty z kiosków gastronomicznych oraz cateringu oferowanego podczas wydarzeń nie trafiają do kosza. Zamiast tego, zamieniają się w atrakcyjne paczki-niespodzianki, które można zamówić za pośrednictwem aplikacji. To okazja, by cieszyć się pełnowartościowym posiłkiem w atrakcyjnej cenie, a jednocześnie przyczynić się do walki z marnowaniem żywności.

Zmniejszono zużycie energii

To nie koniec proekologicznych działań, jakie podejmuje zespół operatora. Dzięki rozwiązaniom zastosowanym przez PreZero Arenę Gliwice, w 2023 roku udało się zmniejszyć zużycie energii niemal o 1/3. Jest to wyniku m.in. montażu czasowych wyłączników oświetlenia na korytarzach, wymiany oświetlenia na LED, a także optymalizacji harmonogramów w BMS do sterowania ogrzewaniem, wentylacją i oświetleniem. Zarządca Areny zabudował również kurtyny powietrzne na bramach Małej Areny, ograniczając ucieczkę ciepłego powietrza.

PreZero Arena Gliwice poważnie podeszła także do selektywnej zbiórki odpadów. Wspólnie ze swoim partnerem tytularnym przeanalizowała, jakie odpady wytwarzane są w obiekcie. Audyt wskazał jasno, że w trakcie imprez masowych powstają tylko dwa rodzaje odpadów – zmieszane i plastik/metal pochodzący z butelek i puszek po napojach. Stawianie koszy dla segregacji 5 frakcji okazało się bezcelowe. W ramach działań proekologicznych zmniejszono także wykorzystanie papieru, wdrożono elektroniczny obiekt dokumentów i ograniczono zużycie zasobów naturalnych, m.in. poprzez stosowanie filtrów i perlatorów w kranach czy wprowadzenie kranów czasowych z ograniczonym wypływem wody.

Ekoen – stacja ładowania przyszłości

Przy PreZero Arenie Gliwice powstał też HUB EKOEN Gliwice. Hub posiada 3 stanowiska CCS, które umożliwiają – bez konieczności korzystania z aplikacji – ładowanie mocą 350 kW, co pozwala zwiększyć zasięg auta o 100 km nawet w 5 minut. Dobrym standardem Ekoen jest świadczenie usług ładowania na bazie wielostanowiskowych HUB-ów wyłącznie w oparciu o ultraszybkie ładowanie o mocy docelowej 350 kW. Rozwiązania te nastawione są na zapewnienie wysokiego poziomu komfortu klientów. Hub Ekoen w Gliwicach to obiekt budowany w technologii Ekoen 2.0 – trzy stanowiska ładowania z mocą do 350 kW, bezpośrednie płatności kartą, zadaszenie oraz ławka , pylon z widoczną ceną. Stacja przy PreZero Arena Gliwice to pierwsza lokalizacja sieci na Śląsku. Ekoen to spółka świadcząca usługi ładowania pojazdów elektrycznych przez sieć tzw. HUB-ów ładowania pojazdów elektrycznych, czyli wielostanowiskowych stacji ultraszybkiego ładowania, działających w oparciu o koncepcję klasycznych stacji benzynowych, z wykorzystaniem ultraszybkich ładowarek o dużej mocy.

– Budowa stacji ładowania pojazdów elektrycznych to ważny krok w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zmniejszyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery, co ma pozytywny wpływ na nasze środowisko – mówi dyrektor działu sprzedaży i marketingu PreZero Areny Gliwice, Konrad Kozioł. – Jestem przekonany, że rozwój infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych może także zachęcić więcej osób do korzystania z samochodów elektrycznych, co dalej przyczyni się do ograniczenia emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych. To ważny krok w drodze do bardziej ekologicznej mobilności, którą warto wspierać i rozwijać – dodaje Kozioł.

Eko na codzień

Zarówno w strefie biurowej jak i w strefie Public, gdzie przebywają pracownicy i goście organizowanych w obiekcie wydarzeń – udostępnione zostały dystrybutory na wodę, zachęcające do tego, aby pić z bidonów, a tym samym zredukować ilość produkowanego plastiku. W ramach edukacji ekologicznej, zespół PreZero Areny Gliwice zaplanował rocznie pięć bezpłatnych, ogólnodostępnych wydarzeń, które na celu mają promocję świadomego i ekologicznego stylu życia – najbliższe z nich już 11 maja.