Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Prof. Tomanek o fabryce Izery: Może zamiast aut elektrycznych powinniśmy w Jaworznie produkować sprzęt wojskowy?

Autor: w dniu 2024-06-07

Gościem dzisiejszej Rozmowy Dnia w Radiu Piekary był prof. Robert Tomanek, ekonomista Uniwersytetu ekonomicznego, były wiceminister rozwoju. W trakcie dyskusji prowadzonej przez Marcina Zasadę mówiono między innymi o CPK, związkach górniczych, byłym ministrze aktywów państwowych Borysie Budce, minister Czarneckiej i Izerze.

– Istnienie górnictwa najważniejsze jest dla central związkowych. Kim byliby bossowie związków zawodowych w górnictwie, gdyby nie było górnictwa? – pyta w Rozmowie Dnia w Radiu Piekary prof. Robert Tomanek, były wiceminister rozwoju. W dalszej części dyskusji prowadzonej przez Marcina Zasadę mówiono o fabryce Izery w Jaworznie.

– Myślę, że to był jeden z przykładów marzeń, które nie były oparte na racjonalnym rachunku. Izera zgromadziła ciekawy zespół. Mają pewne dokonania i szkoda byłoby to zmarnować. Należałoby się zastanowić, co z tą fabryką zrobić. Las wykarczowany, plany pod budowę przygotowane. Mamy rozwijać przemysł na Śląsku, więc niewątpliwie powinna to być fabryka, która działa w obszarze przemysłu. Czy powinna pracować z Chińczykami i montować chińskie auta, a przy okazji jakąś polską produkcję? Nie wiem. Może zamiast aut elektrycznych powinniśmy w Jaworznie produkować sprzęt wojskowy? – zastanawiał się gość dzisiejszej Rozmowy Dnia.