Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Przebudują drogę DK94 pomiędzy Zabrzem a Pyskowicami

Autor: w dniu 2023-04-11

Przebudują blisko dwanaście kilometrów drogi. Wybrano wykonawcę i podpisano umowy na prace na drodze krajowej nr 94 – do przebudowania jest odcinek między Zabrzem i Pyskowicami.

Inwestycja obejmie przebudowę odcinka o długości prawie 12 km, w tym 28 skrzyżowań. Powstaną ciągi piesze i pieszo-rowerowe oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

DK94 pomiędzy Pyskowicami a Zabrzem

Wykonawcą inwestycji jest firma Strabag Infrastruktura Południe z Wrocławia. Umowę o wartości ponad 163 mln zł zobowiązała się wykonać w 16 miesięcy – z wyłączeniem okresu zimowego. Termin zakończenia inwestycji przypada w październiku 2024 r. Teren budowy już niebawem ma zostać przekazany wykonawcy. Odcinek, który ma być przebudowany ma długość 11,8 km. Z tego zakresu wyłączone zostały dwa odcinki o łącznej długości prawie 400 m. Były one zrealizowane wcześniej w ramach budowy autostrady A1. W Boniowicach istniejące skrzyżowanie DK94 z ul. Gliwicką (DP2902S) zostanie przebudowane i będzie rondem. Dodatkowo przebudowane będą chodniki oraz ciągi pieszo-rowerowe, zatoki autobusowe, parking przydrożny w Boniowicach oraz miejsce do ważenia pojazdów w Konarach. Wybudowane zostaną także dwa miejsca do kontroli pojazdów. W ramach zadania przebudowane zostaną również obiekty inżynierskie, zjazdy publiczne i indywidualne, odwodnienie i oświetlenie. Przebudowa DK94 ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa i warunków komunikacyjnych oraz poprawę parametrów technicznych drogi. Dodatkowo prace zostaną wykonane przy użyciu materiałów, które mają wpłynąć pozytywnie na akustykę otoczenie drogi. Dodatkowo wykonane będzie odwodnienie drogi, a wszystko to ma przebiegać z dbałością o środowisko.