Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Przywiozła z wakacji krem z jadem kobry. Ma problemy

Autor: w dniu 2024-07-02

Krem z jadem kobry mógłby być znakomitą pamiątką z podróży zagranicznej. Mógłby, ale stał się powodem niemałych problemów – przez niedopatrzenie czy niewiedzę. Ono wystarczyło, by podróżna musiała się tłumaczyć przed służbami.

Kobieta powracająca z Wietnamu nie dokonała zgłoszenia celnego kremu z jadem kobry królewskiej, która gatunkiem chronionym, wymienionym w załącznikach do Konwencji Waszyngtońskiej. Funkcjonariusze ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach podczas kontroli celnej w ruchu osobowym w Oddziale Celnym Osobowym w Katowicach-Pyrzowicach zatrzymali 4 opakowania kremu z jadem kobry.

Krem z jadem kobry – popularny w Azji

W Azji tego typu medykamenty są bardzo popularne. Ze względu na rzekomy bezpośredni wpływ jadu, środek reklamowany jest jako specyfik zmniejszający bóle zapalne, zapalenie stawów, mięśni oraz ostre nerwobóle, jednak w świetle europejskich przepisów wwożenie takiego produktu na teren wspólnoty jest niedozwolone.

Przywóz do Unii Europejskiej preparatu zawierającego jad Ophiophagus hannah (kobry królewskiej), wymaga dokonania zgłoszenia celnego i przedstawienia zezwolenia eksportowego wydanego przez państwo eksportu oraz zezwolenia na przywóz wydanego przez członkowskie państwo przeznaczenia w Unii Europejskiej. Kobieta nie posiadała jednak żadnych dokumentów pozwalających na przewóz tych medykamentów.

Nielegalny przewóz przez granicę UE okazów gatunków zagrożonych wyginięciem, ich części lub produktów z nich wytworzonych jest – jak informuje KAS – przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W sprawach mniejszej wagi – jeśli sprawca działa nieumyślnie – może zostać orzeczona kara grzywny.

Krajowa Administracja Skarbowa podkreśla, że planując wyjazd wakacyjny, warto wszystko dobrze przemyśleć. W przygotowaniach może być pomocny, informuje KAS, "Poradnik turystyczny KAS 2024", w którym opisano, co należy wiedzieć i o czym powinniśmy pamiętać, kiedy planujemy podróż – szczególnie w egzotycznym kierunku. Znajdują się tam również praktyczne porady, jak się pakować, żeby nie wpakować się w kłopoty. Więcej informacji ważnych przy planowaniu podróży opublikowano na stronie granica.gov.pl.

Źródło: KAS