Pseudokibice zaatakowali 14-latka. Ofiara próbowała uciekać
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2026-08-28
Trzech nastolatków zatrzymanych przez jaworznicką policję w związku z rozbojem na 14-latku. Ten próbował uciekać, jednak nie zdołał. Powodem ataku były klubowe barwy noszone przez pokrzywdzonego.
Rozbój na 14-latku w Jaworznie – policja zatrzymała trzech nieletnich
Trzej nieletni w wieku 15 i 16 lat zostali zatrzymani przez jaworznicką policję w związku z rozbojem na 14-letnim chłopcu. Do zdarzenia doszło 25 sierpnia 2026 roku około godziny 19.00 w rejonie ulicy Jagiellońskiej w Jaworznie. Jak ustalili śledczy, bezpośrednim powodem ataku były klubowe barwy noszone przez pokrzywdzonego.
Przebieg zdarzenia
Z dotychczasowych ustaleń policji wynika, że 14-latek został zaczepiony przez grupę osób identyfikujących się ze środowiskiem pseudokibiców różnych klubów piłkarskich. Uwagę napastników zwrócił szalik z emblematem klubu piłkarskiego, który miał na sobie nastolatek. Początkowo kierowano wobec niego obraźliwe słowa i groźby.
Gdy chłopiec zaczął uciekać w kierunku ulicy Kolejarzy, grupa ruszyła za nim. W pobliżu jednego z lokali gastronomicznych jeden z uczestników zajścia miał kilkukrotnie uderzyć 14-latka w twarz, a następnie zabrać mu szalik klubowy. W wyniku zdarzenia chłopiec doznał obrażeń. Na miejsce skierowano zespół ratownictwa medycznego, a poszkodowany wraz z matką trafił do szpitala na dalsze badania.
Działania policji i zatrzymania
Funkcjonariusze, którzy przybyli na miejsce, niezwłocznie przystąpili do ustalania okoliczności zdarzenia. Sprawdzono przyległy teren i zabezpieczono materiał dowodowy, w tym zapisy z kamer monitoringu. W wyniku podjętych działań zatrzymano trzech nieletnich w wieku 15 i 16 lat.
Zatrzymani zostali przesłuchani. Zgromadzony materiał procesowy zostanie przekazany do właściwego sądu rodzinnego, który podejmie decyzję w sprawie dalszego postępowania. Zgromadzone fakty wskazują na podejrzenie popełnienia rozboju. Śledczy kontynuują czynności zmierzające do wyjaśnienia wszystkich okoliczności zajścia oraz ustalenia roli poszczególnych osób.
Stanowisko policji
Jaworznicka policja podkreśla, że stanowczo reaguje na wszelkie przejawy agresji i przemocy, niezależnie od ich podłoża. Funkcjonariusze zaznaczają, że przynależność klubowa ani kibicowskie sympatie nie mogą być powodem do zastraszania, gróźb ani przemocy – szczególnie wobec osób małoletnich. Każde zgłoszenie dotyczące przemocy lub rozboju jest traktowane poważnie.