Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Rajd Śląska. Kolejna edycja już niebawem

Autor: w dniu 2023-09-01

Rajd Śląska od zawsze był ważnym wydarzeniem motoryzacyjnym w regionie, ale jego ranga znacząco wzrosła. Pewne aspekty imprezy pozostają jednak niezmienne, co jest gratką dla fanów motoryzacji. 
Tegoroczny Rajd Śląska, zaplanowany na 8-10 września 2023, po raz pierwszy odbędzie się jako impreza o międzynarodowej randze. W zawodach pod patronatem Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Śląskiego, wezmą udział nie tylko najlepsze krajowe załogi, lecz także uczestnicy cyklu FIA European Rally Trophy.

Rajd Śląska – co zaplanowali organizatorzy?

W programie największego motoryzacyjnego wydarzenia w regionie jest 12 odcinków specjalnych, w tym zupełnie nowe próby.

– Rajd Śląska wpisał się na stałe w kalendarz wydarzeń sportowych w województwie śląskim. Cieszę się, że impreza się rozwija, przyciąga fanów motoryzacji, ale także coraz lepsze załogi. W tym roku to już nie tylko przedostatnia runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, zawody uzyskały też rangę międzynarodową, stając się częścią FIA European Rally Trophy. Przed nami trzy dni emocjonującej rywalizacji, 12 odcinków specjalnych i widowiskowe ściganie w sercu aglomeracji. Dołączenie do międzynarodowych rozgrywek oznacza więcej atrakcji dla kibiców; to nie tylko większa konkurencja oraz wyższy poziom sportowy, ale także dłuższa i bardziej urozmaicona trasa. Łączny dystans odcinków specjalnych wzrośnie do prawie 150 km, a otwierający rywalizację odcinek specjalny na ulicach Katowic i zmagania na południu województwa to gwarancja wrażeń, ale również promocja regionu. Fani wyścigów będą mogli obejrzeć przed Stadionem Śląskim samochody rajdowe, park serwisowy i mechaników w trakcie pracy. To właśnie tam odbędzie się ceremonia wręczenia nagród i zakończenie rajdowych zmagań – podkreśla marszałek województwa Jakub Chełstowski.

W tym roku stawka uczestników Rajdu Śląska będzie jeszcze bardziej urozmaicona, ponieważ impreza, której partnerem głównym jest Województwo Śląskie awansowała do kalendarza FIA European Rally Trophy. FIA ERT to międzynarodowe rozgrywki pod egidą FIA (Światowa Federacja Samochodowa). Włączono do nich uznane i bardzo popularne europejskie rajdy, m.in.: Rajd Antibes (Francja, Lazurowe Wybrzeże), Rali Vinho de Madeira (Portugalia, Madera), Rajd du Valais (Szwajcaria) czy Rajd Czeskiego Krumlova (Czechy). Dołączenie do międzynarodowego cyklu oznacza, że łączny dystans odcinków specjalnych Rajdu Śląska wzrósł do ponad 150 km.

Kto stanie na starcie Rajdu Śląska?

Na śląskich odcinkach specjalnych zmierzą się również zawodnicy walczący w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, a wyniki Rajdu Śląska mogą zdecydować o tym, kto w tym sezonie sięgnie po tytuł rajdowego mistrza kraju.

Tegoroczny Rajd Śląska jest także częścią kalendarzy historycznych mistrzostw Polski (Motul HRSMP), Rajdowych Mistrzostw Południa (RMP) oraz mistrzostw strefy Europy Centralnej (FIA CEZ).

Tym samym kibice będą mogli zobaczyć w akcji najbardziej zaawansowane współczesne rajdówki, których cena dochodzi do miliona złotych, a także budzące sentyment samochody sprzed kilkudziesięciu lat – m.in. takie konstrukcje, jak Audi Quattro, Ford Sierra RS Cosworth 4×4, Porsche 911 czy też Opel Kadett.

Oprócz zawodników rywalizujących o jak najlepsze czasy, część trasy Rajdu Śląska przejadą też uczestnicy cyklu Śląskich Rajdów na Regularność, organizowanego przez Automobilklub Częstochowski.

Rajd Śląska – rozpoczęcie w Katowicach

Dotychczasowe edycje Rajdu Śląska przyciągały ponad 100 załóg, a w rekordowym roku 2018 do zawodów zgłosiło się aż 125 ekip.

Podobnie jak w ubiegłym roku, w pierwszym dniu Rajdu Śląska rajdowcy skorzystają z gościnności Katowic. Uroczyste rozpoczęcie zawodów odbędzie się na ulicy Dworcowej, w piątek, 8 września o godzinie 19:00. W tym miejscu kibice będą mogli z bliska zobaczyć wszystkie rajdówki czy też porozmawiać z kierowcami i pilotami oczekującymi na start rajdu.

O 20:30 ruszy motoryzacyjne widowisko na ulicach miasta, a więc spektakularne ściganie na zamkniętym i zabezpieczonym odcinku specjalnym w centrum Katowic, który w tym roku będzie jeszcze bardziej atrakcyjny dla kibiców. Jego trasa jest wydłużona i pokonywana w pętlach, co oznacza, że w jednym miejscu każdą z rajdówek będzie można zobaczyć dwa razy.

Na sobotę, 9 września organizatorzy przygotowali cztery odcinki specjalne, czyli wyłączone z ruchu i zabezpieczone drogi, na których ścigają się rajdowi kierowcy i piloci. Trzy z nich będą pokonywane dwukrotnie.

Sobotnia część rywalizacji rozpocznie się w gminie Jasienica (start o 10:00), gdzie wytyczono zupełnie nowy, niewykorzystywany nigdy wcześniej odcinek specjalny o długości 15,32 km. Następnie zawodnicy zmierzą się na oesie Hażlach (12,2 km, powiat cieszyński), po raz pierwszy włączonym do trasy Rajdu Śląska. Pętlę zakończy próba w Jastrzębiu-Zdroju (18,2 km), wytyczona na zmienionej względem poprzednich edycji trasie.

Po trzech odcinkach specjalnych załogi czeka przerwa na zmianę opon w Bielsku-Białej, a następnie ponowne przejazdy prób Gmina Jasienica (od 14:40), Hażlach (od 15:40) oraz Jastrzębie-Zdrój (16:40). Z mety ostatniego z tych oesów zawodnicy ruszą do Chorzowa, by zakończyć sobotni etap rajdu pod Stadionem Śląskim. Na błoniach Kotła Czarownic wytyczono widowiskowy, lubiany przez kibiców odcinek specjalny o długości 1,5 km, który rozpocznie się o godzinie 19.

W ostatnim dniu rywalizacji w Rajdzie Śląska zawodnicy ponownie pojadą na południe województwa, by tam ścigać się na dwóch odcinkach specjalnych. Etap rozpocznie starcie na kolejnej z nowych prób sportowych, a więc odcinku Ochaby (11,4 km, od 10:40). Następnym z niedzielnych oesów jest zmodyfikowany wariant próby Kiczyce (15,3 km, od 11:20).

Drugi przejazd odcinka Ochaby zaplanowano na 13:10, a na trasę w Kiczycach zawodnicy ponownie ruszą o 14:10. Finałowy oes Rajdu Śląska będzie rozegrany jako Power Stage. To dodatkowo punktowana próba, na której pięć najszybszych załóg zdobywa kolejne punkty do klasyfikacji krajowego czempionatu.

Już od pierwszej edycji Rajd Śląska związany jest ze Stadionem Śląskim. Na wielofunkcyjnym obiekcie w Chorzowie zlokalizowane są park serwisowy i baza rajdu. W tym miejscu kibice mogą z bliska zobaczyć samochody rajdowe oraz mechaników przy pracy. Odwiedzający Stadion Śląski mogą też liczyć na wiele dodatkowych atrakcji przygotowanych we współpracy z organizatorami GT Festiwalu, w tym pokazy motoryzacyjne, wystawę pojazdów zabytkowych i niespodzianki dla najmłodszych.

W niedzielne popołudnie, przed legendarnym Kotłem Czarownic odbędzie się także zakończenie zawodów. Ceremonię mety, podczas której puchary odbiorą najlepsze załogi Rajdu Śląska, zaplanowano na godzinę 16:30.

Harmonogram Rajdu Śląska

2023 Piątek, 8 września

 • 11:00 – 15:00 – odcinek testowy (2,85 km, Bieruń – ERG)
 • 19:00 – Ceremonia startu (Katowice, ulica Dworcowa)
 • 20:30 – OS 1: Katowice (4 km)

Sobota, 9 września (7 odcinków specjalnych, łącznie 92,94 km)

 • 8:00 – Serwis A: 15 min. (Chorzów, Stadion Śląski)
 • 10:00 – OS 2: Gmina Jasienica (15,32 km)
 • 11:00 – OS 3: Hażlach (12,2 km)
 • 11:50 – OS 4: Jastrzębie-Zdrój (18,2 km)
 • 14:40 – OS 5: Gmina Jasienica (15,32 km)
 • 15:40 – OS 6: Hażlach (12,2 km)
 • 16:40 – OS 7: Jastrzębie-Zdrój (18,2 km)
 • 19:00 – OS 8: Stadion Śląski (1,5 km, Chorzów)
 • 19:20 – Serwis B: 45 min. (Chorzów, Stadion Śląski)

Niedziela, 10 września (4 odcinki specjalne, łącznie 53,4 km)

 • 8:55 – Serwis C: 15 min. (Chorzów, Stadion Śląski)
 • 10:40 – OS 9: Ochaby (11,4 km)
 • 11:20 – OS 10: Kiczyce (15,4 km)
 • 13:10 – OS 11: Ochaby (11,4 km)
 • 14:10 – OS 12: Kiczyce (15,4 km, Power Stage)
 • 16:17 – Serwis D: 10 min. (Chorzów, Stadion Śląski)
 • 16:30 – Ceremonia mety (Chorzów, Stadion Śląski)