Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Rajd Śląska na ulicach Katowic. Będą utrudnienia

Autor: w dniu 2023-09-08

Ulicami Katowic przejadą dziś samochody wyścigowe. Będzie to związane z odcinkiem specjalnym organizowanym w ramach Rajdu Śląska. Trzeba pamiętać o utrudnieniach drogowych wynikających z organizacji wydarzenia.

W Katowicach odbędzie się dziś, 8 września, odcinek specjalny w ramach Rajdu Śląska. Organizacja wydarzenia wiąże się z wprowadzeniem tymczasowej organizacji ruchu, która będzie obowiązywała w piątek, 8 września od godziny 15.00 do 23.00.

Rajd Śląska na ulicach Katowic. Będą utrudnienia

Zawody organizowane dziś w Katowicach są rundą Rajdowego Pucharu Europy (FIA ERT), a także Mistrzostw Strefy Europy Centralnej (FIA CEZ). Na odcinkach specjalnych Rajdu Śląska zmierzą się dziś uczestnicy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, Rajdowych Mistrzostw Południa oraz załogi w rajdówkach sprzed lat, które ścigają się w ramach Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Łącznie do Rajdu Śląska zgłosiło się 99 załóg. W związku z powyższym wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu w centrum Katowic. W czasie rajdu kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

Z ruchu będą wyłączone następujące ulice:

 • wschodnia jezdnia alei Wojciecha Korfantego od skrzyżowania z ulicą Stanisława Moniuszki do skrzyżowania z ulicą Olimpijską (brak przejazdu przez rondo na północ – w kierunku Koszutki i Bogucic);
 • północna jezdnia alei Walentego Roździeńskiego (w kierunku Chorzowa) od skrzyżowania z ulicą Tadeusza Dobrowolskiego do ronda im. Gen. Jerzego Ziętka (brak przejazdu przez rondo w kierunku Chorzowa);
 • południowa jezdnia al. Walentego Roździeńskiego (w kierunku Sosnowca) od ronda im. Gen. Jerzego Ziętka do skrzyżowania z ulicą Uniwersytecką;
 • ulica Uniwersytecka od ronda Pietera do alei Wojciecha Korfantego;
 • ulica Olimpijska od skrzyżowania z alei Walentego Roździeńskiego do skrzyżowania z al. Wojciecha Korfantego;
 • Parking w Strefie Kultury – między ul. Olimpijską i ul. Jerzego Haralda;
 • ulica Jerzego Haralda od wyjazdu z parkingu w Strefie Kultury do ulicy Mikołaja Góreckiego;
 • ulica Mikołaja Góreckiego od skrzyżowania z ulicą Jerzego Haralda do ulicy Olimpijskiej.

Tunel pod katowickim rondem nie będzie zamykany! Objazd ronda im. Gen. Jerzego Ziętka dla relacji z Koszutki i Bogucic w kierunku Sosnowca będzie poprowadzony zachodnią jezdnią alei Wojciecha Korfantego, a następnie ulicami Piotra Skargi i Sokolską.

Jednocześnie warto pamiętać o tym, że czasowe wyłączenie wymienionych ulic może wydłużyć czas przejścia czy przejazdu w obrębie centrum Katowic. W związku z tym organizatorzy Rajdu Śląska proszą mieszkańców miasta, by wzięli to pod uwagę w swoich planach.

Zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej 

W związku z organizacją Rajdu Śląska w Katowicach 8 września wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Pasażerowie powinni zapoznać z opisywanymi zmianami oraz sprawdzania rozkładów jazdy w Internecie przed wyjściem z domu na przystanek.

Zmiany będą obowiązywać w piątek, 8 września, od godziny 15.00 do 23.00 i będą dotyczyć następujących linii autobusowych: 1, 4, 30, 40, 154, 673, 800, 805, 807, 808, 813, 814, 817, 835, 920, 930, 940, AP, M2M4M10M23 i M101.

Dodatkowo, w tych godzinach z obsługi będą wyłączone przystanki:

 • Katowice Aleja Korfantego 01;
 • Katowice Strefa Kultury NOSPR 01 i 02;
 • Katowice Strefa Kultury 02;
 • Katowice Strefa Kultury Muzeum Śląskie 01;
 • Katowice Uniwersytet Śląski 01.

Jednocześnie uruchomione zostaną tymczasowe stanowiska przystankowe:

 • Katowice Strefa Kultury 32 – zlokalizowany przy ulicy Dudy-Gracza za skrzyżowaniem z Aleją Roździeńskiego;
 • Katowice Szkoła Filmowa UŚ 01 – zlokalizowany przy ulicy Warszawskiej, przed skrzyżowaniem z ulicą Damrota (na wysokości przystanku tramwajowego).

Więcej informacji o zmianach w kursowaniu autobusów podczas pierwszego dnia Rajdu Śląska znajduje się na stronie Zarządu Transportu Metropolitarnego GZM.

Dodatkowe informacje o przebiegu trasy rajdu w pozostałych miejscowościach dostępne są na stronie Rajdu Śląska a także stronie Urzędu Miasta Katowice.