Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Remonty kamienic ważniejsze od drogi. Podjęto decyzję

Autor: w dniu 2023-02-15

Remonty dróg to palący problem wielu miast, ale w Siemianowicach Śląskich zdecydowano się na to, że pieniądze na ten cel zostaną spożytkowane inaczej. 

Zamiast drogi, będą remontowane kamienice. Taką decyzję podjęto w Siemianowicach Śląskich, by ratować 30 milionów złotych pozyskanych pierwotnie z Programu Inwestycji Strategicznych na budowę drogi w dzielnicy Bańgów.

Remonty kamienic ważniejsze od remontu drogi

Skąd taka decyzja dotycząca wykorzystania środków z Programu Inwestycji Strategicznych? 30 milionów po prostu, jak wyjaśnia magistrat, nie wystarczyłoby na wcześniej zakładane zadanie.

-30 milionów dwa lata temu miało inną wartość rynkową niż dzisiaj. W rodzinnym budżecie jest podobnie – kiedyś 100 złotych, z którymi wychodziliśmy na zakupy miało inną wartość, dzisiaj te 100 złotych jest znacznie mniej warte. W przypadku Programu Inwestycji Strategicznych i  30  milionów, które otrzymaliśmy dwa lata temu na budowę drogi łączącej Drogę Krajową 94 z dzielnicą Bańgów to był powód do radości, ale ta radość bardzo szybko zgasła, kiedy otwarliśmy pierwsze oferty w ogłoszeniu pierwszego przetargu, potem następnego  – wyjaśnia Piotr Kochanek z siemianowickiego magistratu.

Konieczna była więc interwencja, by przyznana kwota mogła być przeznaczona na inne strategiczne dla miasta inwestycje. Udało się – pieniądze zostaną w mieście i zasilą budżet inwestycji miejskich w rewitalizację najstarszych budynków mieszkalnych należących do gminy.

-Przed widmem oddania tych pieniędzy z powrotem do ministerstwa uchronił nas wniosek prezydenta miasta, który złożył oficjalnie nową propozycję, która zakładała, by te pieniądze zostały dalej przeznaczone na inwestycje strategiczne, ale strategiczne dla miasta. W Siemianowicach Śląskich poza budową dróg na pewno na pierwszym miejscu jest rewitalizacja przestarzałej tkanki mieszkań komunalnych. Dzięki przede wszystkim decyzji ministerstwa, które zgodziło się na taką korektę, 30 milionów złotych zostaje w Siemianowicach, ale zostanie przeznaczone na ratowanie siemianowickich kamienic – dodaje Kochanek.

Miasto na realizację wszystkich zadań inwestycyjnych w ramach wspomnianego programu ma czas do końca pierwszego półrocza 2026 roku.

Fot. zdjęcie ilustracyjne pixabay