Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Rozbito międzynarodowy gang handlujący tytoniem

Autor: w dniu 2023-07-07

Dwie nielegalne fabryki papierosów, krajalnie tytoniu, magazyny, rozlewnia alkoholu i nie tylko. Służby zatrzymały 37 osób zamieszanych w nielegalny proceder. 

Międzynarodowa zorganizowana grupa przestępcza zajmowała się przemytem, nielegalną produkcją, magazynowaniem oraz dystrybucją tytoniu i papierosów. Gang działał na terenie Polski, Czech i Słowacji, dlatego polskie służby nawiązały ścisłą współpracę z CS ČR i KUFS.

Rozbito międzynarodowy gang handlujący tytoniem

Tytoń przemycano z Włoch i Grecji przez Polskę, do Słowacji i Czech.  W nielegalnych fabrykach produkowano papierosy, które następnie trafiały do Polski, gdzie były magazynowane i przygotowywane do przemytu do innych krajów europejskich. Pierwsze uderzenie w międzynarodowy gang nastąpiło w listopadzie zeszłego roku. Wówczas na terenie prywatnej posesji w województwie małopolskim zlikwidowano krajalnię i przejęto 12,7 ton tytoniu. Zatrzymano 6 osób, z których 5 tymczasowo aresztowano. Kolejne działania podjęto w maju 2023 roku, gdy rozbito gang, a akcja przeprowadzona była na terytorium trzech państw. W Polsce działano w województwach śląskim, małopolskim oraz łódzkim. Tam Krajowa Administracja Skarbowa, Centralne Biuro Śledcze Policji i Straż Graniczna zatrzymały 10 osób oraz  zlikwidowały 2 magazyny, rozlewnię alkoholu i linię  do produkcji melasy tytoniowej.

Zabezpieczono blisko 13 mln szt. papierosów oraz 57 ton tytoniu, a także duże ilości filtrów, bibuł oraz gotowe opakowania papierosów  znanych marek.

Fot. KAS

Zarzuty i aresztowania

Zatrzymanym po polskiej stronie przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jednej osobie kierowania tą grupą. Pozostałe zarzuty dotyczyły przestępstw karno-skarbowych.

W polskim wątku sprawy występuje już 17 podejrzanych, z których 12 zostało tymczasowo aresztowanych.

Niemal w tym samym czasie w Czechach, funkcjonariusze zatrzymali 13 osób, zlikwidowali fabrykę papierosów,  przejęli ponad 8,6 mln szt. papierosów i 22 tony tytoniu.

Na Słowacji służby zatrzymały 7 osób, zlikwidowały 2  linie produkcyjne, zabezpieczyły ponad 7 mln szt. papierosów oraz blisko tonę tytoniu.

W Polsce zatrzymano 17 osób, na terenie Słowacji 7 podejrzanych, a w Czechach następne 13 osób – łącznie 37 podejrzanych.

Sprawa jest rozwojowa i śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.