Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Są wyniki wyborów. PKW podaje dane ze 100% obwodów

Autor: w dniu 2023-10-17

Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w wyborach do Sejmu, uzyskując wynik 35,38 proc. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, z wynikiem 30,70 proc.

Wyniki tegorocznych wyborów wskazują, że Zjednoczona Prawica, w skład której wchodzą Prawo i Sprawiedliwość oraz Suwerenna Polska, nie zdoła utworzyć samodzielnego rządu, przewagę mają Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica.

Państwowa komisja Wyborcza opublikowała na swojej stronie internetowej wyniki wyborów parlamentarnych. Są to dane po przeliczeniu głosów ze 100 proc. komisji wyborczych.

Największą liczbę głosów w wyborach do Sejmu uzyskało Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując wynik 35,38 proc. Drugi z kolei wynik uzyskała Koalicja Obywatelska, uzyskując 30,70 proc. wszystkich oddanych głosów, zaś trzeci – Trzecia Droga, uzyskując 14,40 proc. W ławach sejmowych miejsca zajmą również posłowie Lewicy (8,61 proc.) i Konfederacji (7,16 proc.).

Jak ukształtowała się frekwencja? Ta jest rekordowa. Wyniosła 74,38 proc.

Jak wygląda podział mandatów? Największa ich ilość przypadnie w udziale Prawu i Sprawiedliwości. W sejmowych ławach zasiądzie 194 przedstawicieli tej partii. Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej mają z kolei 157 mandatów. Trzecią Drogę będzie reprezentować 65 posłów, zaś Lewicę – 26. 18 posłów wejdzie do Sejmu z ramienia Konfederacji.