Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Seria zdarzeń na drogach regionu. Kierowcy utworzyli wzorowy korytarz życia

Autor: w dniu 2023-12-19

Poniedziałek był dniem, kiedy sporo działo się na drogach regionu. Ze sporymi utrudnieniami musieli borykać się kierowcy podróżujący drogą ekspresową S1. W jednym ze zdarzeń ucierpiała jedna osoba, którą przewieziono do szpitala.

W poniedziałkowy ranek, przed godziną 6.00, na S1 w Łodygowicach, w krótkim odstępie czasu, doszło do trzech zdarzeń drogowych. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów, dotyczących jednego z tych zdarzeń, kierujący Fiatem Grande Punto 33-latek, widząc zdarzenia drogowe, zaczął hamować, jednak z uwagi na śliską nawierzchnię utracił panowanie nad samochodem i uderzył w barierę energochłonną, a następnie w Forda. Z kolei kierowca Subaru, chcąc uniknąć zderzenia z Fiatem, również uderzył w barierę energochłonną. W wyniku tego zdarzenia uszkodzony został również Opel. Poszkodowany w tym zdarzeniu 51-letni pasażer Fiata z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Policjanci kolejny raz apelują do kierowców o ostrożność i rozwagę. Podkreślają, że opady śniegu, czy marznącego deszczu powodują, że widoczność jest ograniczona, a jezdnia często mokra i śliska. Każdy kierowca powinien zatem zdawać sobie sprawę, że w takich warunkach bardzo łatwo stracić panowanie nad pojazdem, a droga hamowania jest znacznie dłuższa niż zazwyczaj.

Zachowanie należytej ostrożności na drodze to jedno, ale policjanci zwracają uwagę na coś jeszcze. Dziękują kierowcom za utworzenie wzorowego korytarza życia. Przypominają, że "korytarza życia" zobowiązuje wszystkich kierowców poruszających się drogami z co najmniej dwoma pasami ruchu w jedną stronę, do umożliwienia swobodnego przejazdu służbom ratowniczym. Zgodnie z przyjętą zasadą, zmotoryzowani, którzy poruszają się lewym pasem, zobowiązani są zjechać do lewej krawędzi pasa, a pozostali do prawej.

Takim właśnie wzorowym zachowaniem wykazali się kierowcy, którzy w poniedziałkowy ranek znaleźli się na S1. Dzięki nim służby, które zostały zadysponowane na miejsce ujrzały przed sobą modelowy korytarz życia, który widać na zdjęciach wykonanych przez mundurowych:

Policja przypomina, że sprawne utworzenie korytarza życia jest szczególnie ważne na drogach wielopasmowych, gdyż dla służb ratowniczych liczy się każda sekunda. Im szybciej kierowcy zrobią dla nich miejsce, podkreślają policjanci, tym większa szansa na uratowanie życia.