Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Solar Renewal – kiedy kolejne spotkanie terapeutyczne?

Autor: w dniu 2023-02-28

Muzyka łagodzi obyczaje, łączy pokolenia, wpływa pozytywnie na samopoczucie oraz niweluje stres, co potwierdzają psychoterapeuci i naukowcy. Fundacja Soundscape założona przez Pawła Pindura – byłego członka kabaretu Łowcy.B – zachęca do udziału w bezpłatnych terapeutycznych sesjach muzycznych Solar Renewal, na których można wsłuchać się w głos gongów, mis oraz muzyki ambientowej. Spotkania będą odbywały się w każdą sobotę marca.

Nie zabraknie również prelekcji dotyczących profilaktyki zdrowia psychicznego, które poprowadzi Katarzyna Janowicz-Pielecka – psychoterapeutka, psycholożka, a także trenerka rozwoju osobistego i choreoterapeutka.

Ambient, misy i gongi wybrzmią na ASP w Katowicach

Prawie połowa dorosłych Polaków odczuwa przewlekły stres, a co piąty z nas codziennie stresuje się
w pracy. Wpływają na to bardzo różne czynniki – w tym choroby, wojna w Ukrainie czy sytuacja gospodarcza na świecie. Śląska fundacja Soundscape, założona przez Pawła Pindura – byłego założyciela i członka kabaretu Łowcy.B – w odpowiedzi na niepokojące dane dotyczące zdrowia psychicznego Polek i Polaków organizuje projekt muzyczny Solar Renewal. To cykl terapeutycznych sesji muzycznych, na których dominuje muzyka ambientowa, misy i gongi tybetańskie, czyli dźwięki, które działają relaksacyjnie i uwalniają od różnego rodzaju napięć. Nie zabraknie również specjalnej instalacji artystycznej, która będzie wytwarzała promienie słoneczne, których szczególnie brakuje w sezonie jesienno-zimowym.

Solar Renewal – jaki cel przyświeca organizatorom?

Fundacja Soundscape postanowiła stworzyć projekt Solar Renewal, którego celem jest wprowadzenie uczestników w pogodny i energetyczny nastrój.

-Wybór muzyki był oczywisty – muzyka ambientowa, która odpręża, wpływa na naszą koncentrację i uwalnia od różnego rodzaju napięć. Zadbaliśmy również o oprawę wizualną. Będzie to instalacja artystyczna, która wytwarza promienie słoneczne. Jak pokazują badania, dostęp do słońca ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie – mówi Matylda Badera, członkini zarządu fundacji Soundscape.

Muzyczne sesje terapeutyczne są dla każdego

W trakcie Solar Renewal wystąpią najciekawsi polscy Dj-e oraz przedstawiciele muzyki elektronicznej. Muzyczne sesje terapeutyczne skierowane są do osób w każdym wieku. Organizatorzy podkreślają jednak, że szczególnie zależy im na aktywizacji seniorów, a także na osobach, które zmagaj się na co dzień ze stresem i złym samopoczuciem. Połączenie kojących dźwięków mis i gongów z relaksującą muzyką ambientową sprawia, że ciało rozluźnia się, umysł odpoczywa i wchodzi w naturalne skupienie. Taki stan sprzyja przywracaniu równowagi. Przed każdym koncertem planowana jest również prelekcja promująca profilaktykę zdrowia psychicznego. To wielopłaszczyznowy i interdyscyplinarny projekt kulturalny, którego do tej pory nie było na mapie województwa śląskiego, a nawet Polski.

Terminy sesji Solar Renewal

Terapeutyczne sesje muzyczne z cyklu Solar Renewal odbędą się 5 marca, 11 marca, 18 marca oraz 25 marca w Laboratorium Obrazu Ruchomego i Interakcji (ul. Raciborska 50, Katowice). Muzyczną ucztę dźwiękową zapewnią biøs, Daniel Szlajnda, Greg Bojanek, Ceglarek/Dybala, Pruski, Eta Hox, Botanica, Tomasz Bednarczyk, Kokoro oraz Antonina Nowacka.

Partnerzy
Partnerami wydarzenia są Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, fundacja Lotto oraz Glissando.

Działalność fundacji Soundscape w 2022 roku

W lipcu 2022 roku fundacja Soundscape wspólnie z Muzeum Śląskim w Katowicach zorganizowała największy w regionie koncert Muzeum·Wy·Dźwięki z okazji obchodów 100. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do II RP. Ponadto w sierpniu fundacja zrealizowała specjalny koncert Voyage Molecularis – Inicjatywa Mikromodularna, a w październiku wspólnie ze Stowarzyszeniem Pokolenie zorganizowała akcję humanitarną na rzecz pomocy Ukrainie. Akcja została objęta honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów – Mateusza Morawieckiego. Nie zabrakło również wydarzeń skierowanych do dzieci i młodzieży. W grudniu odbyły się pierwsze warsztaty "ABC Produkcji muzycznej" dla uczniów szkół podstawowych. Celem prowadzonych warsztatów było rozpowszechnianie zainteresowania nowymi technologiami oraz produkcją muzyki.

O fundacji Soundscape

Głównym celem śląskiej fundacji Soundscape jest tworzenie platform współpracy środowisk twórczych oraz popularyzacja kultury. Polem zainteresowania jest dźwięk – naukowe podejście do niego, wykorzystanie go w muzyce, sztukach wizualnych czy przestrzeni publicznej. Organizowane koncerty, wykłady, rezydencje artystyczne czy warsztaty leżące na przecięciu światów technologii i dźwięku prezentują zupełnie nowe spojrzenie na obcowanie z muzyką, pobudzają ciekawość oraz chęć do poszukiwania nieoczywistych rozwiązań. Soundscape oznacza pejzaż dźwiękowy, który ściśle nawiązuje do ekologii muzyki. Działania proekologiczne towarzyszą też wszystkim aktywnościom podejmowanym przez fundację.

FUNDACJA SOUNDSCAPE NA FACEBOOKU:
https://www.facebook.com/fundacjasoundscape

WYDARZENIE SOLAR RENEWAL NA FACEBOOKU:
https://www.facebook.com/events/1156579735043784/1156579751710449/