Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Spotkanie z Navalem i Drago w MDK

Autor: w dniu 2023-09-11

Książka opisująca historię, która mogłaby być gotowym scenariuszem filmowym, stała się tematem spotkania autorskiego zorganizowanego dziś w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich. 

Paweł "Naval" Mateńczuk – autor książki "Mój przyjaciel Drago" oraz jej główny bohater – Tomasz "Drago" Dzieran gościli dziś w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich. Opowiadali o tym, jak los połączył ich podczas wojny w Iraku i w jaki sposób udało się przetrwać tę ciężką próbę. Nie brakowało anegdot i opowieści z czasów, kiedy obaj przyjaciele służyli w jednostkach bojowych: Drago w Navy Seal, a Naval w JW GROM. Osią spotkania były, opowiadane przez Drago, wzięte z życia historie. Spotkanie prowadziła Grażyna Michella.

W trakcie wydarzenia nie brakowało spontanicznych i wzruszających momentów – wśród widowni siedział emerytowany ratownik górniczy, który przekazał Drago koszulkę "Solidarności" w ramach podziękowania za jego działalność antykomunistyczną. Nie brakowało też pytań związanych z kwalifikacją do Navy Seal czy współczesnymi filmami akcji opowiadającymi o misjach bojowych.

Bohater książki Navala okazał się fantastycznym gawędziarzem, który potrafi zajmująco opowiadać, świetnie posługując się przy tym językiem polskim, chociaż w Stanach Zjednoczonych przebywa już od 1984 roku. Jego życie zostało podzielone niejako na cztery części. Pierwsza to niełatwe lata w siermiężnej, socjalistycznej Polsce i pierwsze problemy Drago z prawem. Druga to zaangażowanie w działalność "Solidarności" i trudne więzienne doświadczenia. Trzeci to podróż Drago do Stanów Zjednoczonych bez prawa powrotu do kraju, bez pieniędzy i znajomości języka oraz odnajdywanie się w nowej rzeczywistości – odkrywanie pasji, a następnie wstąpienie do elitarnej służby wojskowej i nadanie amerykańskiego obywatelstwa w 1991 roku. Czwarta to opowieść o braterstwie broni i przyjaźni z Navalem oraz walce na wspólnej misji w Iraku.

Nie brakowało dziś chętnych do wysłuchania historii. Wśród zebranych byli Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich, Tomasz Wesołowski – Przewodniczący Rady Miasta oraz Łukasz Ściebiorowski – Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu. Na widowni obecni byli też insp. Paweł Dratwiński – Komendant Miejski Policji w Piekarach Śląskich, Wojciech Golasiński – Komendant Straży Miejskiej, kpt. dr Grzegorz Piątkiewicz – Komendant Placówki Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach, przedstawiciele: Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i inni.

Po spotkaniu ustawiła się długa kolejka chętnych do stoiska z książkami Navala oraz druga kolejka do autografów.