Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Tauron wręczył czeki na zielone laboratoria

Autor: w dniu 2023-06-01

Druga edycja programu "Zielone Laboratoria Taurona" przyniesie szkołom wyposażenie niezbędne do nauki przedmiotów przyrodniczych. Nowoczesna edukacja ma zachęcić młodych ludzi do związania ich z sektorem energetyki. 

Mikroskopy, odczynniki chemiczne, tablice multimedialne, słowem wszystko co potrzebne do nauki takich przedmiotów jak fizyka, chemia, biologia czy nawet matematyka. Tauron rozdał czeki po 100 tysięcy złotych na Zielone Laboratoria.

Zielone laboratoria Taurona w szkołach. Rozdano czeki

Pieniądze na przygotowanie i wyposażenie pracowni naukowych, potrzebnych do nauki biologii, chemii, fizyki, a nawet matematyki. Tauron rozdał czeki na kolejne zielone laboratoria. Cztery szkoły, w tym te znajdujące się w naszym województwie, otrzymają po 100 tysięcy złotych.

-To wsparcie dla tych szkół. Dają ogromne szanse na to, że te dzieci mogą być przyszłością polskiej energetyki, filarem transformacji energetycznej, z którą mamy do czynienia dzisiaj  – zaznacza prezes grupy Tauron, Paweł Szczeszek.

Jakie elementy wyposażenia trafią do jednej z nagrodzonych placówek?

-Na każdym stole będzie zestaw do doświadczeń z fizyki. Oczywiście będziemy jeszcze korzystać z nowoczesnych technologii. Zakupimy ekran multimedialny – dodaje Anna Mazikiewicz-Skorupa ze Szkoły Podstawowej numer 4 im. Tadeusza Kościuszki w Czerwionce-Leszczynach, która otrzymała pieniądze na zieloną pracownię.

Fot. Adam Złotorowicz

Prace związane z laboratoriami zakończone będą we wrześniu, na rozpoczęcie roku szkolnego. Zanim jednak zdołano wygrać w konkursie, trzeba było zmierzyć się z innymi, polskimi szkołami. Do tegorocznej, drugiej edycji zgłosiło się 238 szkół – 193 szkół podstawowych i 45 średnich w tym: 100 z woj. śląskiego, 69 z woj. małopolskiego, 40 z woj. dolnośląskiego i 29 z woj. opolskiego. Docenione zostały najatrakcyjniejsze prezentacje samych szkół, jak i planowanych pracowni. Zgłoszenia zostały przygotowane w formie wideo lub prezentacji multimedialnych. Nic dziwnego, że wyjście zwycięsko z takiej rywalizacji jest powodem do radości, co podkreśliła Anna Wurcel-Gąsior ze Szkoły Podstawowej numer 5 im. Gustawa Morcinka w Mysłowicach.

Rozdane czeki nie są jedyną formą wsparcia dla szkolnictwa ze strony Taurona. Spółka od lat wspiera szkoły i inne placówki edukacyjne, m.in. tworząc w technikach klasy patronackie, w których obecnie uczy się w sumie 1300 osób. Najlepsi uczniowie mogą liczyć na stypendia naukowe fundowane przez firmę. Tauron organizuje też zajęcia, praktyki i staże zawodowe w rzeczywistych warunkach pracy. W proces nauczania zaangażowani są także sami pracownicy Taurona, wcielający się w rolę wykładowców i prowadzących warsztaty merytoryczne.