Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Timmermans: nie zostawimy Śląska bez pomocy. Region z olbrzymim wsparciem z UE

Autor: w dniu 2022-12-06

3,85 mld Euro ma trafić w ramach pięciu planów, w tym do naszego województwa na transformację w kierunku m.in. zaawansowanego wysokoefektywnego przemysłu. O tym informowali Frans Timmermans – wiceszef Komisji Europejskiej oraz marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. W Polsce jest pięć regionów, które mogą liczyć na pomoc w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Jak podkreślał wiceszef KE – obecnie w związku z wojną wracamy do węgla, ale to stan wyjątkowy. W przyszłości Unia chce zrealizować ambitne plany dotyczące energii odnawialnej i odejścia od węgla. Wszystkie te plany leżą teraz w rękach lokalnych i regionalnych samorządów, będziemy pracować nad nimi razem. To nam pozwoli zadbać o bardzo konkretne potrzeby lokalnej społeczności, a także potrzeby przedsiębiorstw, zarówno dużych, jak i małych i średnich – mówił wiceszef KE w Chorzowie.

Timmermans mówił na Stadionie Śląskim o tym, na co pieniądze trafią.

Musimy jasno udowodnić, że w tej transformacji z epoki węgla nikt nie pozostanie sam, każdy musi odnieść sukces. Oczekuję już na współpracę z marszałkami i prezydentami miast, aby te plany urzeczywistnić i aby stały się one sukcesami – podkreślił Timmermans.

To największe fundusze w historii województwa śląskiego. Z polityką spójności to jest ponad 5 mld euro. To są wielkie pieniądze do tego, żeby transformacja mogła się rozpocząć. To ważny dzień dla Polski i Śląska – mówił z kolei Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Funduszami zarządzać mają samorządy lokalne. Jednak pieniądze trafią tu, gdy Polska dojdzie do porozumienia w sprawie praworządności z Komisją Europejską.

Jesteśmy otwarci na dialog i prowadzimy go – mówił w Chorzowie Timmermans.

Budujemy nową rzeczywistość na Śląsku, Zagłębiu, Podbeskidziu, ale także w innych regionach Polski. Ten fundusz to nie tylko przekwalifikowanie pracowników i tworzenie miejsc pracy tam, gdzie to możliwe. Ten fundusz stawia na inwestycję, np. w cyfryzację, nowe technologie jak fotowoltaika, żebyśmy mogli tanio ogrzewać mieszkania – mówił z kolei eurodeputowany, były polski premier Jerzy Buzek, obecny na konferencji w Chorzowie. Źródło: Własne.